Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-02-28 19:42:05

Kolejna partia moździerzy kalibru 60 mm dla Wojsk Lądowych

     Inspektorat Uzbrojenia MON zamierza zakupić w latach 2014-2017 łącznie 108 sztuk moździerzy lekkich LM-60D kalibru 60 mm produkowanych w Zakładach Mechanicznych Tarnów S.A. Broń powstała w latach 1995-1997 i została przyjęta do uzbrojenia w SZ RP w 2002 roku. MON zamierza nabywać moździerze LM-60D do 2021 roku, co przy planowanej ilości zakupów w latach 2014-2017 i porównywalnej w okresie od 2018 roku sugeruje, że SZ RP będą posiadały łącznie prawie 500 sztuk moździerzy z Tarnowa.

 W 2013 roku na stanie Sił Zbrojnych RP znajdowało się 268 sztuk moździerzy LM-60D i około 20 moździerzy w wersji LM-60K w wersji dla pododdziałów rozpoznawczych i specjalnych, tzw. commando (wersja LM-60KC z lufą kompozytową pozostała na etapie prototypów) - fot. Tomasz Kwasek/Dziennik Zbrojny

  Inspektorat Uzbrojenia MON zamierza nabyć w 2014 roku 27 sztuk (kompletów) moździerzy lekkich LM-60D, w kolejnych latach liczbę kupowanych kompletów (moździerz z podstawą i dwójnogiem, celownik, wyposażenie dodatkowe) w danym roku kalendarzowym IU zamierza utrzymać na tym samym poziomie.

  Postępowanie prowadzone jest w trybie zamówienia z wolnej ręki. Jak wyjaśniła rzecznik MON, ppłk Małgorzata Ossolińska "Wskazana jest konieczność realizacji dostaw przez dotychczasowego wykonawcę, tj. Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. (...) Pozyskanie innych niż wprowadzone na wyposażenie SZ RP moździerzy nie zapewniłoby pełnej kompatybilności z użytkowanymi w Siłach Zbrojnych RP środkami bojowymi (amunicją), przeznaczonymi do 60 mm moździerzy LM-60D PLUTON, skomplikowałoby funkcjonowanie istniejącego podsystemu technicznego w zakresie techniki lądowej, wymusiłoby konieczność stworzenia nowego, odrębnego działu podsystemu zabezpieczenia logistycznego dedykowanego dla przedmiotowego sprzętu wojskowego, wymagałoby rozszerzenia zakresu i asortymentu zaopatrywania materiałowo-technicznego, szkolenia obsług, specjalistów pododdziałów remontowych, pozyskania dodatkowego oprzyrządowania do realizacji obsług, napraw i remontów. Wprowadzenie kolejnego rodzaju 60 mm moździerza uniemożliwiłoby stosowanie zamienności zespołów, podzespołów i części. Utrudniłoby również realizację procesu szkolenia żołnierzy w ośrodkach szkolenia oraz pododdziałach Wojsk Lądowych, co wiązałoby się z koniecznością przeszkolenia osób funkcyjnych (instruktorów) w zakresie eksploatacji nowego rodzaju sprzętu wojskowego". Warto w tym miejscu dodać, że produkowana w Zakładach Metalowych Dezamet S.A. amunicja do LM-60D obejmuje nabój moździerzowy z pociskiem odłamkowym O-LM60 i nabój moździerzowy z pociskiem oświetlającym S-LM60.

(TK)

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów