Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-03-19 12:13:26

Patriot dla Polski - propozycja Raytheon

     W dniach 18-19 marca 2014 roku odbyła się w Warszawie konferencja organizowana przez koncern Raytheon wspólnie z Polskim Holdingiem Obronnym na temat szeroko pojętej współpracy przemysłowej obu partnerów gospodarczych. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane z oczywistych względów - w finałową fazę wchodzi dialog techniczny dotyczący przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu kryptonim Wisła. Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej planuje do 30 czerwca tego roku zakończyć ma opracowywanie dokumentów fazy analityczno-koncepcyjnej i w drugiej połowie roku uruchomić postępowanie przetargowe.

  Jedym z oferentów jest koncern Raytheon, a właściwie jego spółka Raytheon Integrated Defense Systems, oferująca system Patriot w najnowszej konfiguracji. Sam zestaw był opisywany w naszym serwisie, skupimy się zatem na przedstawieniu kilku nowych szczegółów oferty amerykańskiej, zaprezentowanej przez Daniela J. Crowleya, prezesa Raytheon Integrated Defense Systems oraz wiceprezesa spółki - Tima R. Glaesera.

  Po pierwsze firma proponuje zestaw rakietowy Patriot, z nowym systemem wspólnego dowodzenia i kierowania Common Command and Control (CC2) z otwartą architekturą, wykorzystującym "sprawdzoną w walce funkcjonalność systemu Patriot oraz jego interoperacyjność USA/NATO", z radarem o dookólnym sektorze obserwacji (360 stopni), znajdującym się w opracowaniu oraz z pociskami PAC-2 GEM-T i PAC-3 MSE. Przedstawiciele Raytheon IDS zaproponowali również Polsce nowy pocisk, zaawansowany Niskokosztowy System Przechwytujący - Low Cost Interceptor (LCI).


Amerykanie podkreślili, że w ich ofercie znajdują się dwa typy pocisków rakietowych, zintegrowanych (lub będących w finalnej czasie procesu implementacji) z zestawem Patriot: PAC-2 GEM-T i - opracowany przez Lockheed Martin - PAC-3 MSE. Pod postacią Low Cost Interceptor miałby się natomiast kryć opracowany wspólnie z polskimi partnerami pocisk, szczegóły tej propozycji nie zostały jednak upublicznione. fot. Raytheon. 

   Jako rzecznicy interesów polskiego przemysłu obronnego, zainteresowani byliśmy współpracą przemysłową polsko-amerykańską, szczególnie jeśli chodzi o firmy w kraju, mające pewien potencjał w obszarach radiolokacji, czy systemów dowodzenia (np. Bumar Elektronika S.A.). Zdaniem szefów Raytheona "Dla polskiego przemysłu istnieją znaczące możliwości partnerskiej współpracy we wszystkich wymienionych obszarach, jak również w zakresie usług na rzecz integracji, utrzymania i wsparcia. Raytheon poszukuje partnerów dysponujących potencjałem w zakresie sensorów i dostaw sprzętu, a także innymi zasobami, umożliwiającymi wsparcie produkcji tego typu systemów i komponentów dla rynków zagranicznych, które Raytheon obsługuje. Polska będzie miała znaczący udział we wspólnym opracowaniu Systemu Patriot Nowej Generacji (projektowanie, prace inżynieryjne, oprogramowanie), co będzie obejmowało produkcję znaczącej części przyszłego systemu, przeznaczoną zarówno dla Polski, jak i na eksport do innych krajów, w tym urządzeń radiolokacyjnych, systemu dowodzenia i kierowania oraz rakiet".

   Jeśli chodzi o udział Polski, to w ocenie Amerykanów "Będzie to obejmowało transfer technologii, w tym przekazanie produkcji komponentów, integracji, walidacji i testów systemu, szkoleń, serwisu i utrzymania, wspólnego/NATO-wskiego centrum szkoleniowego, montażu rakiet oraz certyfikacji. Celem Raytheona jest osiągnięcie 50-procentowego wkładu polskiego. Aby ten cel osiągnąć, Raytheon ma nadzieję utworzyć w Polsce Centrum Technologii i Inżynierii (Raytheon Technology and Engineering Center - RTEC), które będzie funkcjonowało jako mechanizm wspierania i dystrybuowania wszelkich prac projektowych i produkcyjnych w ramach polskiego przemysłu obronnego".

(TK) 

 

 

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Interoperacyjność to za mało. Wielodomenowe systemy dowodzenia na przykładzie  IBCS

Interoperacyjność to za mało. Wielodomenowe systemy dowodzenia na przykładzie IBCS

Era cyfrowa odciska swoje piętno także na środowisku pola walki. Pojawiają się nowe zagrożenia, a dla dowódców także nowe możliwości w prowadzeniu ...

więcej polecanych artykułów