Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-04-01 18:19:14

Jest decyzja w sprawie Su-22

     1 kwietnia br. Dziennik Zbrojny dowiedział się kanałami nieoficjalnymi o decyzjach Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie kontynuacji służby w polskim lotnictwie wojskowym samolotów szturmowych-bombowych Su-22M4/UM3K. Przypomnijmy, w świdwińskiej 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego stacjonują dwie eskadry samolotów tego typu.

W służbie, przez dziesięć lat pozostanie osiemnaście samolotów Su-22 - fot. Łukasz Pacholski

  Zgodnie z zapowiedziami z poprzednich tygodni, sprawa okresu służby oraz liczby samolotów miała zapaść do połowy marca 2014 roku. Portal DziennikZbrojny dotarł do informacji, że po 2015 roku w bazie w Świdwinie służbę przez kolejnych dziesięć lat kontynuować będzie 18 samolotów - 12 jednomiejscowych Su-22M4 oraz 6 dwumiejscowych Su-22UM3K.

  Eksploatacja wszystkich Su-22 będzie prowadzona według stanu technicznego, do czego przygotowują się zarówno Siły Powietrzne oraz WZL-2 w Bydgoszczy. Ich doposażenie na kolejne lata służby będzie obejmować jedynie wymianę radiostacji na modele z krokiem 8,33 kHz (wymóg europejski). Być może inną "modyfikacją" będzie przeskalowanie jednostek na anglosaskie (węzły i stopy) oraz opisy na maszynie także w języku angielskim. Taki zabieg pozwolić ma na swobodną współpracę z innymi statkami powietrznymi Sił Powietrznych oraz NATO. Koszt prac oszacowano na około 5 mln PLN za egzemplarz. Będą one realizowane w przede wszystkim bydgoskich zakładach WZL nr 2 S.A. z udziałem innych firm krajowego sektora obronnego (np. WZL nr 4 zajmie się silnikami). Monografia samolotu Su-22M4/UM3K w naszym portalu.

(AP)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Ogniem na wprost! Haubice 155 mm w bezpośredniej walce

Ogniem na wprost! Haubice 155 mm w bezpośredniej walce

W artykułach przedstawiających możliwości i kierunki rozwoju samobieżnej artylerii lufowej, przede wszystkim kalibru 155 mm, zwraca się szczególną ...

więcej polecanych artykułów