Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-04-09 17:38:51

Przeciwbalistyczny i przeciwlotniczy pocisk PAC-2 GEM-T montowany w Polsce

     Rząd Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę, aby w ramach oferty dla Polski firma Raytheon zaproponowała koprodukcję oraz montaż końcowy pocisku przeciwbalistycznego PAC-2 GEM-T (Guidance Enhanced Missile - Tactical Ballistic Missile) w naszym kraju. Zasadnicza część oferty dotyczy kombinacji dwóch pocisków. Oprócz PAC-2 GEM-T obejmuje również najnowszy pocisk firmy Lockheed Martin - PAC-3 Missile Segment Enchancement.

Na pewno do zalet Patriota zaliczyć można stałą modyfikację systemu, liczne grono użytkowników oraz decyzję, że system pozostanie w uzbrojeniu amerykańskiej armii przez kolejne dekady. Na zdjęciu niemiecka wyrzutnia Patriot PAC-2. fot. Bundeswehr

   Aktualnie brak zgody amerykańskiej administracji na podobny zakres polonizacji w stosunku do pocisku PAC-3 MSE.

   Dodatkowo propozycja Raytheon dotyczy zaproponowania Polsce współpracy przy rozwijaniu systemu Patriot. Mowa o współpracy przy opracowywaniu oraz koprodukcji Niskokosztowego Pocisku Przechwytującego (Low Cost Interceptor), nowy system dowodzenia i kierowania (Command and Control) z radarem o dookólnym – 360-stopniowym – sektorze obserwacji. Tym samym polski przemysł zbrojeniowy na wiele lat wszedłby w globalny łańcuch dostawców dla użytkowników Patriot oraz nowych jego wariantów.

   PAC-2 GEM-T dostarczany jest amerykańskim siłom zbrojnym od 2007 roku. GEM-T to pocisk MIM-104E, który w istocie jest głęboko zmodernizowanym MIM-104C/D, z zamontowaną nową przednią częścią, z nowymi odbiornikiem radiolokacyjnym o wyższej czułości i zapalnikiem zbliżeniowym. Poza tym starsze elementy elektroniki zastąpiono nowymi, opartymi na technologii stałokrystalicznej. Dzięki temu pocisk jest lżejszy o prawie 20 kg od PAC-2. Według założeń ma być operacyjnie użytkowany nawet do 2040 roku.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

W Dęblinie, w obecności m.in.: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, 31 styczn...

więcej polecanych artykułów