2014-05-30 05:53:16
Integracja zbrojeniówki – nowy milowy krok
Skarb Państwa reprezentowany przez ministra Włodzimierza Karpińskiego oraz resort obony reprezentowany przez ministra Tomasza Siemoniaka przekazali utworzonej w zeszłym roku Polskiej Grupie Zbrojeniowej 13 przedsiębiorstw. Dodatkowe 4 podmioty przekazała Agencja Rozwoju Przemysłu. Obecnie możemy więc mówić o tymczasowym funkcjonowaniu w Polsce dwóch koncernów przemysłu obronnego, wspomnianym PGZ oraz Polskim Holdingu Obronnym.
Podpisanie umowy, fot. chor. Artur Zakrzewski/MON
W skład PGZ, reprezentowanej podczas uroczystości przez członków zarządu – Wojciecha Dąbrowskiego oraz Michała Świtalskiego weszły: Huta Stalowa Wola S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie, Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 w Zegrzu, WZŁ nr 2 w Czernicy, Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne w Warszawie, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi, WZL nr 2 w Bydgoszczy, WZL nr 4 w Warszawie, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu, WSK PZL Kalisz, FB Łucznik Radom, Nano Carbon i MS TFI. Wskazywana wartość podmiotów w PGZ to 3,9 mld PLN i zatrudnienie na poziomie 9,7 tysiąca osób.
Na III kwartał br. zaplanowano włączenie w skład PGZ utworzonej blisko dekadę temu także z myślą o konsolidacji przemysłu obronnego Grupie Bumar (dziś Polski Holding Obronny).
PGZ to próba tworzenia nowej marki dla środowiska międzynarodowego (wizerunkowy restart) oraz pogodzenie zwaśnionych do tej pory w naszym kraju trzech głównych podmiotów: PHO, HSW S.A. oraz przedsiębiorstw wojskowych. W założeniach ma być efektywna w rywalizacji o zamówienia zagraniczne, w praktyce posłuży do poprawy zarządzania zaopatrzenia w uzbrojenie i sprzęt dla własnych sił zbrojnych oraz wchłonięcia uzyskanych z wydatków militarnych nowych technologii. Temu także służyć ma przeniesienie prerogatyw offsetu z ministerstwa gospodarki do resortu obrony. Zmiana filozofii jego wykorzystania. Kooperacja i współprodukcja w konkretnych programach operacyjnych dla Sił Zbrojnych. Problemem może okazać się pogodzenie trzech nurtów jakie występują dziś w naszym systemie: reorganizacja przemysłu, generacyjna modernizacja techniczna armii oraz podobne oczekiwania wobec potencjału zbrojeniówki.
(MC)
powered by Disqus