Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-05-30 05:53:16

Integracja zbrojeniówki – nowy milowy krok

     Skarb Państwa reprezentowany przez ministra Włodzimierza Karpińskiego oraz resort obony reprezentowany przez ministra Tomasza Siemoniaka przekazali utworzonej w zeszłym roku Polskiej Grupie Zbrojeniowej 13 przedsiębiorstw. Dodatkowe 4 podmioty przekazała Agencja Rozwoju Przemysłu. Obecnie możemy więc mówić o tymczasowym funkcjonowaniu w Polsce dwóch koncernów przemysłu obronnego, wspomnianym PGZ oraz Polskim Holdingu Obronnym.

Podpisanie umowy, fot. chor. Artur Zakrzewski/MON

    W skład PGZ, reprezentowanej podczas uroczystości przez członków zarządu – Wojciecha Dąbrowskiego oraz Michała Świtalskiego weszły: Huta Stalowa Wola S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie, Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 w Zegrzu, WZŁ nr 2 w Czernicy, Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne w Warszawie, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi, WZL nr 2 w Bydgoszczy, WZL nr 4 w Warszawie, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu, WSK PZL Kalisz, FB Łucznik Radom, Nano Carbon i MS TFI. Wskazywana wartość podmiotów w PGZ to 3,9 mld PLN i zatrudnienie na poziomie 9,7 tysiąca osób.

   Na III kwartał br. zaplanowano włączenie w skład PGZ utworzonej blisko dekadę temu także z myślą o konsolidacji przemysłu obronnego Grupie Bumar (dziś Polski Holding Obronny).

   PGZ to próba tworzenia nowej marki dla środowiska międzynarodowego (wizerunkowy restart) oraz pogodzenie zwaśnionych do tej pory w naszym kraju trzech głównych podmiotów: PHO, HSW S.A. oraz przedsiębiorstw wojskowych. W założeniach ma być efektywna w rywalizacji o zamówienia zagraniczne, w praktyce posłuży do poprawy zarządzania zaopatrzenia w uzbrojenie i sprzęt dla własnych sił zbrojnych oraz wchłonięcia uzyskanych z wydatków militarnych nowych technologii. Temu także służyć ma przeniesienie prerogatyw offsetu z ministerstwa gospodarki do resortu obrony. Zmiana filozofii jego wykorzystania. Kooperacja i współprodukcja w konkretnych programach operacyjnych dla Sił Zbrojnych. Problemem może okazać się pogodzenie trzech nurtów jakie występują dziś w naszym systemie: reorganizacja przemysłu, generacyjna modernizacja techniczna armii oraz podobne oczekiwania wobec potencjału zbrojeniówki.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów