Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-07-20 20:53:29

20 lat Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej

     19 lipca br. na terenie 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni odbyły się uroczystości 20. rocznicy utworzenia Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Z tego względu zorganizowano piknik lotniczy, który stanowił okazję do prezentacji sprzętu znajdującego się w szeregach lotnictwa morskiego.

Jedną z gwiazd pikniku był pokaz dynamiczny śmigłowca ZOP Mi-14PŁ - fot. Łukasz Pacholski/Dziennik Zbrojny

     Publiczność, która pojawiła się na gdyńskim lotnisku, miała możliwość zapoznania się niemal ze wszystkimi typami statków powietrznych eksploatowanymi przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. Dodatkowo wydarzenie uświetnił pokaz dynamiczny śmigłowców Mi-14PŁ oraz W-3RM Anakonda, a także samolotu transportowego An-28 Bryza. Poza tym, na wystawie statycznej, można było zapoznać się z rodziną samolotów M-28 Bryza, śmigłowcami Mi-14PŁ, Mi-17, Mi-2 oraz pokładowym Kaman SH-2G Seasprite. Ciekawostką wystawy był śmigłowiec Airbus Military Dauphin, który jest wykorzystywany na co dzień do przewozu pracowników platformy wiertniczej. Gościnnie w Gdyni zaprezentowały się lekki samolot transportowy C295M z Krakowa oraz odrzutowy samolot myśliwski MiG-29 z Królewa Malborskiego. Dodatkowo wystawiono również sprzęt lotniskowy.

    Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej stacjonuje w trzech bazach lotniczych - Gdyni, Siemirowicach oraz Darłowie. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie obszaru Morza Bałtyckiego, a także wsparcie w operacjach ratowniczych na morzu. W najbliższych latach ma otrzymać nowy sprzęt - dwanaście śmigłowców dwóch wersji (CSAR oraz wielozadaniowych pokładowych), a także najprawdopodobniej morskie samoloty patrolowe bazowania lądowego Airbus Military C295MPA Persuader.

(ŁP)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bezzałogowy statek powietrzny MQ-1 Predator

Bezzałogowy statek powietrzny MQ-1 Predator

Historia prawdopodobnie najbardziej „medialnego” spośród aktualnie eksploatowanych systemów bezzałogowych, czyli RQ-1/MQ-1 Predator rozpoczęła fakt...

więcej polecanych artykułów