Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2011-09-05 18:47:32

MSPO: Twardy na miasto

     Obecna, dosłownie moda, na opracowanie wersji czołgów przystosowanych do operacji w konfliktach asymetrycznych doczekała się realizacji w naszym kraju. Bumar-Łabędy opracował pod tym kątem modernizację czołgów rodziny T-72/PT-91.

  

Modyfikacja PT-91 do wersji asymetrycznej prezentowana jako PT-72U, fot. Mariusz Cielma   

W Kielcach zaprezentowano modyfikację PT-91 czyli PT-91U (inne wozy to dla przykładu PT-72U). Widoczne są przede wszystkim elementy listwowej osłony tylnej części kadłuba i wieży, stanowisko bezzałogowe ZSMU Kobuz, zaprezentowano dzienno-nocny system ODR-HV firmy ODF Optronics, osiem kamer TV na wieży (zintegrowane przez system ODR-HV), agregat prądotwórczy APU, radiostację UKF Radmor RRC9310AP, system Fonet, modyfikacje w silniku (mikroprocesor do rozruchu), zmodyfikowany automat ładowania armaty (elektronika w w układzie sterowania i diagnostyki, dwukierunkowy obrót karuzeli z amunicją 125mm). Propozycja może być skierowania do odbiorców zagranicznych, ale przede wszystkim do Wojska Polskiego, które kilkanaście tego typu wozów mogłoby wysłać do Afganistanu. Oferta pewnie jest spóźniona, aktualnie raczej myśli się o harmonogramie wycofania niż potrzebach wzmocnienia ogniowego.

Zbliżenie na pancerz listwowy kadłuba i wieży, fot. Mariusz Cielma

     Inną propozycją Łabęd jest pakiet modernizacyjny PT-91 a ukierunkowany na montaż sko Drawa-TG, systemu Obra-3 w miejsce Obra-1 czy nowe środki łączności i wiele innych (choćby podwieszane siedzisko kierowcy, system nawigacji czy zarządzania polem walki). Oferta modyfikacji dotyczy również T-72.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Okręty podwodne typu 212A

Okręty podwodne typu 212A

Geneza okrętów podwodnych typu 212A jest stosunkowo odległa, albowiem sięga lat siedemdziesiątych XX wieku. W 1972 roku doszło do zawarcia porozumi...

więcej polecanych artykułów