Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-09-26 10:53:46

Cena pocisków JASSM dla Polski - MON wyjaśnia

     W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi „rozbieżności” między szacunkową ceną 70 pocisków JASSM dla Finlandii - w cenie ok. 255 mln dolarów i 40 pocisków JASSM dla Polski - w cenie ok. 500 mln dolarów, Ministerstwo Obrony Narodowej wyjaśnia, że wartość wskazana w informacji DSCA (Defence Communication Services Agency) jest wartością szacowaną przez stronę amerykańską na etapie procedury notyfikacji Kongresu USA. Jej jedyny związek z kontraktem jest taki, że ostateczna wartość kontraktu nie przekroczy kwoty wskazanej przez DSCA. Natomiast ostateczna wartość umowy zostanie określona dopiero po zakończeniu trwających obecnie negocjacji.

JASSM

W uzupełnieniu komunikatu MON warto dodać, że wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak w wywiadzie dla telewizji TVN24 stwierdził, że umowa na pozyskanie pocisków AGM-158A JASSM dla polskich samolotów F-16 może zostać podpisana jeszcze w październiku lub listopadzie tego roku -  fot. Lockheed Martin

  Trudno jest również dokonać porównania przywołanych dwóch kontraktów - fińskiego i polskiego, wyłącznie na podstawie informacji podanych przez DSCA oraz media. Nie znamy bowiem szczegółowych zapisów kontraktu fińskiego – nie wiemy jaki był zakres modernizacji, jak wygląda dalsze wsparcie eksploatacji, itp., a te właśnie elementy mają kluczowy wpływ na wysokość kontraktu. Kontrakt procedowany przez stronę polską oprócz pozyskania samych pocisków zawiera także szeroką modernizację oprogramowania samolotów F-16.

  Dane dotyczące wartości kontraktu dla Finlandii znajdują się tutaj, a dla Polski tutaj.

Departament Prasowo-Informacyjny, Ministerstwo Obrony Narodowej
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Wstępny projekt budżetu MON na 2020 rok

Wstępny projekt budżetu MON na 2020 rok

W dniu 26 sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowe na 2020 rok. Zakłada on wzrost przyszłorocznych wydatków obronnych o 4,9 ml...

więcej polecanych artykułów