Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-10-03 10:20:51

Zgoda Stanów Zjednoczonych na sprzedaż pocisków JASSM dla Polski

     W dniu 2 października br., po zakończeniu 15-dniowego okresu przeglądu dokonywanego przez Kongres USA, Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 40 pocisków manewrujących dalekiego zasięgu typu powietrze-ziemia AGM-158A wyprodukowanych przez koncern Lockheed Martin. Zatwierdzono też sprzedaż oprogramowania do samolotów F-16, towarzyszącego oprzyrządowania, częsci zamiennych, pakietu szkoleń i wsparcia logistycznego.

   JASSM

W uzupełnieniu komunikatu amerykańskiej ambasady informujemy, że obecnie trwają polsko-amerykańskie negocjacje dotyczące szczegółowych warunków kontraktu na pozyskanie pocisków JASSM, w tym jego ostatecznej wartości. W wyniku realizacji tego zamówienia, poza dostawą samych pocisków, polskie samoloty F-16 powinny otrzymać bardziej zaawansowany komputer misji oraz najnowsze oprogramowanie OFP (Operational Flight Program) w wersji M6.5 -  fot. Lockheed Martin.

  JASSM jest autonomicznym, konwencjonalnym pociskiem dalekiego zasięgu typu powietrze-ziemia, produkowanym na potrzeby amerykańskich sił powietrznych. Pocisk ten jest przeznaczony do zwalczania celów o wysokiej wartości, dobrze chronionych, stałych i ruchomym celów. Daleki zasięg pocisków JASSM sprawia, że załogi samolotów, z których są wystrzeliwane znajdują się poza zasięgiem systemów obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Pocisk ma zasięg 370 kilometrów i jest napędzany silnikiem turboodrzutowym i jest zdolny do przenoszenia głowicy bojowej o masie około 500 kg.

  Podczas spotkania w Waszyngtonie w kwietniu 2014 r. sekretarz obrony Chuck Hagel rozmawiał z wicepremierem i ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem na temat sprzedaży pocisków manewrujących JASSM. Pociski JASSM oraz pozostałe elementy pakietu  zwiększające zdolności bojowe i interoperacyjność Polskich Sił Zbrojnych przyczynią się do usprawnienia operacji w ramach NATO, pogłębienia polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej i zwiększenia zdolności obronnych Polski.

  Ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull powiedział: „Cieszymy się z faktu, iż Polska uzyskała akceptację na sprzedaż pocisków JASSM produkowanych przez koncern Lockheed Martin. To dowód na silne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz wspierania modernizacji polskiej armii. Pozwoli to również wzmocnić zdolności reagowania na bieżące i przyszłe zagrożenia ze strony wroga.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów