Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-05-22 10:30:11

Przetarg na 40 mm granatniki rewolwerowe

     W dniu 20 maja br. Inspektorat Uzbrojenia opublikował informację o postępowaniu na pozyskanie 200 egzemplarzy 40 mm granatników rewolwerowych. Postępowanie prowadzone jest z pominięciem Prawa zamówień publicznych, na podstawie decyzji Nr 118/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 kwietnia 2013 roku, w trybie zamówienia otwartego. Zamawiający optymistycznie przewiduje, że pierwsze dostawy granatników rozpoczną się jeszcze w tym roku, a ich zakończenie powinno nastąpić do dnia 31 sierpnia 2017 roku.

Granatnik RGP-40 ZM Tarnów

Jednym z uczestników postępowania z całą pewnością będą Zakłady Mechaniczne "Tarnów" S.A. oferujące granatnik RPG-40, nagrodzony "Defenderem" podczas MSPO w Kielcach w 2013 roku. Otwarty tryb zamówienia i jego specyfikacja nie wykluczają jednak udziału w przetargu także konkurencyjnych konstrukcji. Fot. ZM Tarnów S.A.

  Zgodnie z wymaganiami planowane do pozyskania granatniki mają się charakteryzować następującymi parametrami taktyczno-technicznymi:

 • długość broni maks. 950 mm,
 • długość lufy maks. 310 mm,
 • masa granatnika, bez amunicji i celownika maks. 6.5 kg,
 • zasilanie bębnowe, z bębnem nabojowym o pojemności min. 6 naboi, przystosowane do amunicji kalibru 40x46 mm i 40x51 mm,
 • długość komory nabojowej min. 135 mm, umożliwiająca strzelanie amunicją z pociskami specjalnymi (np. dymnymi, oświetlającymi, obserwacyjnymi),
 • szybkostrzelność praktyczna min. 12 strz./min.,
 • rodzaj prowadzonego ognia - pojedynczy,
 • odległość ognia celowanego 800 m, dla celownika kolimatorowego i mechanicznego.

  Zamawiający wymaga niezawodnej pracy w różnych warunkach klimatycznych, atmosferycznych i niezależnie od pory doby, a także trwałości granatnika zapewniającej możliwość oddania co najmniej 2000 strzałów bez utraty wymaganych parametrów taktyczno-technicznych. Ponadto granatnik powinien umożliwiać strzelanie amunicją 40x46 mm do 40 mm granatników jednostrzałowych GPBO-40 i GSBO-40, amunicją 40x46 mm LV (Low Velocity) oraz amunicją 40x51 mm MV (Medium Velocity) o zasięgu do 800 m.

  Poza samymi granatnikami, w celach szkoleniowych, zamawiający dostarczyć ma przekroje, amunicję treningową, plansze poglądowe oraz prezentacje multimedialne.   

  Wniosek do udziału w postępowaniu zainteresowani wykonawcy mogą składać do dnia 9 czerwca 2015 roku, natomiast złożone oferty, spełniające wymagania, będą oceniane na podstawie kryterium ceny (wartość 80%) i wydłużenia gwarancji z 24 do 36 miesięcy (wartość 20%). 

  W treści ogłoszenia przedstawiono także wykaz firm, które uczestniczyły w procedurze dialogu technicznego prowadzonego przez Inspektorat Uzbrojenia w pierwszym półroczu 2014 roku. Były to następujące podmioty:

 • Aminex Trading Sp. z o.o. z Warszawy, oferująca granatnik firmy Rippel Effect System (Pty.) Ltd. z RPA,
 • Aycomm Sp. z o.o. z Warszawy, oferująca granatnik firmy Makine ve Kimya Endüstirisi Kurumu (MKEK) z Turcji,
 • Monrex Sp. z o.o. z Sulejówka, będąca w trakcie opracowywania własneg omodelu granatnika,
 • Unitronex Poland Sp. z o.o. z Warszawy, oferująca granatnik firmy Milkor z RPA,
 • Zakłady Mechaniczne "Tarnów" S.A. z Tarnowa, oferujące granatnik RPG-40, opracowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Skarbu Państwa.

(TD)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów