Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-06-13 10:45:50

Nowe symulatory i plany unifikacji Sokołów

     Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął analizę rynku dotyczącą pozyskania nowego wyposażenia na potrzeby szkolenia załóg śmigłowców W-3 Sokół. Zapowiadany jest także duży program modyfikacji używanych dziś w wojsku maszyn tego typu.

Śmigłowce rodziny W-3 to najliczniejsze wiropłaty w Siłach Zbrojnych RP, kupowane od dekad do różnych zadań. Wojsko planuje poprawić bazę szkoleniową dla załóg tych śmigłowców oraz przeprowadzić unifikację kabin załogowych użytkowanych Sokołów. fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny

  W 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej, w Nowym Glinniku, użytkowany jest jedyny w Siłach Zbrojnych RP symulator lotu śmigłowca W-3WA Sokół. System o nazwie własnej Klaudia wdrożony został przez ETC-PZL Aerospace Industries Sp. z o.o., która to spółka ma pełnię praw do dokumentacji technicznej wyrobu. Ten ostatni wyróżnik powinien faworyzować firmę w ogłoszonym przez Inspektorat Uzbrojenia zamiarze przeprowadzenia analizy rynku tyczącej się modernizacji posiadanej Klaudii. Zakłada się, że zakres prac obejmie kabinę pilota W-3WA odzwierciedlającą rzeczywistą kabinę śmigłowca, zmodernizowane wyposażenie, układ wizualizacji, system teleinformatyczny, system ruchu kabiny. Dodatkowo oczekuje się zmodernizowania stanowiska instruktora i stanowiska analizy i oceny wykonania zadania. W skład urządzenia wejdzie także stanowisko kierowania desantowaniem, a cały system spełniać ma co najmniej wymagania określone przepisami CS-FSTD(H) dla symulatora klasy FFS poziomu B. Zgłoszenia podmiotów zainteresowanych udziałem Inspektorat Uzbrojenia przyjmuje do dnia 30 czerwca 2015 roku. Nie jest to pierwsza analiza rynku w tym temacie, poprzednią prowadzono w 2013 roku.

  Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął kilka miesięcy temu także analizę rynku dotyczącą pozyskania nowego symulatora lotu śmigłowca W-3WA, ale klasy FTD poziom 3, opartym także o specyfikacje certyfikacyjne CS-FSTD(H) Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Spośród obu urządzeń, najbardziej rozbudowany będzie symulator Klaudia klasy FFS (Full Flight Simulator) – zaawansowana ruchoma replika z widokiem wizualizacyjnym. Planowane do zakupu nowe urządzenie klasy FTD (Flight Training Device), choć jest repliką kabiny, nie jest wyposażone w odworowanie wizualizacyjne oraz system ruchu symulatora.

  Jest powszechnie wiadomo, że śmigłowce W-3 stanowią najliczniejszy element wojskowej floty śmigłowcowej w Polsce. Dostarczane są od blisko 30 lat i ostatnie posłużą najpewniej przynajmniej do około 2040 roku. Odmienne partie produkcyjne pochodzących z różnych dekad maszyn charakteryzują się brakiem standaryzacji ich wyposażenia i oczywistym w tej sytuacji problemem szkoleniowym oraz logistycznym. Resort obrony, w ramach modernizacji technicznej planuje zunifikować kabiny załogowe wszystkich używanych śmigłowców rodziny W-3. To duży i kosztowny program, którego beneficjentem przez przynajmniej kilka lat będą zakłady PZL Świdnik.

(MC)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

Radiostacje Rohde & Schwarz dla okrętów zamówione

W dniu 12 kwietnia br. Agencja Uzbrojenia zawarła kontrakt z firmą Rohde & Schwarz na dostawę 11 kompletów sprawdzonych w Wojsku Polskim radiostacj...

więcej polecanych artykułów