Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-06-28 11:01:24

Wojsko nie zapomina o najstarszych PT-91 Twardy

     Inspektorat Wsparcia, poprzez 2. Regionalną Bazę Logistyczną, wiosną 2014 roku zakupił jeden pakiet modernizacyjny dla systemu kierowania ogniem Drawa-T czołgu PT-91 Twardy. Zakup rozwinięto pod koniec 2014 roku o kolejne pięć zestawów, wszystkie jednak dotyczyły wozów wyposażonych pierwotnie w termowizory TES izraelskiej firmy El-Op. Na uzbrojeniu Wojska Polskiego są także czołgi PT-91 wyposażone tylko w pasywne celowniki noktowizyjne PCN-A. Podpisana miesiąc temu umowa oznacza, że wojskowi nie zapomnieli także o tych kilkudziesięciu pojazdach tej wersji.

  21 maja 2015 roku 2. Regionalna Baza Logistyczna podpisała z Przemysłowym Centrum Optyki S.A. umowę o wartości 1,61 mln PLN brutto dotyczącą dostarczenia i montażu dwóch zestawów modyfikacyjnych kamery termowizyjnej systemu kierowania ogniem Drawa-M z celownikiem noktowizyjnym PCN-A. Przedstawiając prostszym językiem, noktowizory zastąpione zostaną termowizorami.

Ponad 30 PT-91 Twardych z zasobów SZRP wyposażonych jest jedynie w celowniki noktowizyjne. Zakup dwóch egzemplarzy może być tylko elementem sprawdzenia zmodernizowanego SKO Drawa-M. Jednak wojsko ma taki plan, na ten cel wydaje środki,  co powinno skłaniać do tezy, że z żadnego PT-91 nie chcemy rezygnować. fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny

  Nabywana modyfikacja to przede wszystkim kamera termowizyjna KLW-1 pracująca w paśmie 8-12 um z rozdzielczością detektora 640x512 pikseli pozwalająca przy szerokim polu obserwacji na wykrycie celu 2,3x2,3 metra z dystansu 4700 metrów, jego identyfikację przy wąskim polu z dystansu 2500 metrów. W ramach pakietu nowe monitory otrzymują działonowy oraz dowódca czołgu.

  Montaż nowej kamery termowizyjnej poprawia sprawność systemu kierowania ogniem Drawa zamontowanego przed kilkunastu laty w czołgach PT-91 Twardy, podnosi jego możliwości, szczególnie istotnie w przypadku pojazdów do tej pory wyposażonych tylko w pasywny noktowizor (celownik nocny) PCN-A o zasięgu 1200 metrów.

  Instalacja pakietów jest także możliwa na popularniejszych w Siłach Zbrojnych RP od PT-91 Twardy wozach rodziny T-72. Wydaje się on jednak mało prawdopodobny. Zamiar instalacji kamer termowizyjnych na PT-91 wyposażonych tylko w noktowizory pokazuje pewną determinację wojskowych, jednak mało prawdopodobne, aby miało to miejsce także z wiekowymi czołgami T-72. Dla sprawiedliwości trzeba dodać, że z Twardego nie są zadowoleni ani żołnierze z pododdziałów liniowych, ani logistycy. Docelowo następcą obu konstrukcji będzie i tak nowy pojazd o kryptonimie Gepard, a planowany do zakupu w liczbie nieco ponad 400 egzemplarzy. Na tym polu zapowiada się interesująca rywalizacja. BAE Systems pracuje bowiem nad nowym pokoleniem CV90, pojazdem o większej nośności i rozmiarach, nie zapominając o innych technologicznych nowinkach związanych z opancerzeniem jak i napędem.

  Czołg PT-91 Twardy znajduje się na uzbrojeniu czterech batalionów wchodzących w skład 1. Brygady Pancernej (1 batalion), 2. Brygady Zmechanizowanej (1 batalion), 9. Brygady Kawalerii Pancernej (2 bataliony). Do tej pory pododdziały czołgów tych brygad były wysoko skadrowane, z racji zapowiadanych zmian związanych z rozwinięciem osobowym garnizonów we wschodniej części kraju, najpewniej na tym polu dokona się zmiana. Z łącznej liczby 232 egzemplarzy, około 200 otrzymało izraelskie kamery termowizyjne.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów