Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-01-21 07:57:18

800 Brytyjczyków na Anakondzie

     W dniu wczorajszym w szkockim Edynburgu odbyły się polsko-brytyjskie konsultacje na szczeblu ministrów obrony oraz spraw zagranicznych. Wielka Brytania już przed spotkaniem deklarowała potrzebę wzmocnienia sojuszniczego potencjału militarnego we wschodnich krajach NATO. Podczas spotkania zadeklarowano pewne działania z udziałem brytyjskich sił zbrojnych.

  Już po spotkaniu z MON Antonim Macierewiczem, sekretarz obrony Michael Fallon, przekazał kilka bardziej szczegółowych informacji. Na planowane przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie ćwiczenia Anakonda (zapowiadane od miesięcy jako pokaz, także liczebny, potencjału Polski oraz sojuszników) brytyjskie siły zbrojne przyślą 800 swoich żołnierzy. Zapewne mowa o batalionowej grupie bojowej. Kolejnych 150 brytyjskich wojskowych przybędzie do Polski na ćwiczenia Swift Response. W tym wypadku mowa konkretnie o elementach dowodzenia brygadą, batalionową grupą bojową oraz pojedynczej kompanii.

  Na Bałtyku pojawi się także Royal Navy. Latem do Polski przypłynie fregata HMS Iron Duke (typ 23), z kolei w dorocznych ćwiczeniach Baltops uczestniczyć będzie brytyjski śmigłowcowiec desantowy HMS Ocean (klasa LPH o wyporności blisko 24000 ton). Jesienią do naszego kraju zawitać ma brytyjski niszczyciel min.

  Wielka Brytania zadeklarowała dodatkowo skierowanie 1000 swoich żołnierzy do organizowanej przez stronę polską w 2020 roku zmiany NATO-wskich sił wysokiej gotowości (tzw. szpica).

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Tworzy się polski system walki? Grupa WB nie tylko o radiostacji dla Tytana

Tworzy się polski system walki? Grupa WB nie tylko o radiostacji dla Tytana

Wdrożenie do linii kompleksowych efektów pracy na Zaawansowany Indywidualny System Walki kryptonim Tytan ciągle przed nami. Nie ma możliwości pokus...

więcej polecanych artykułów