Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-02-17 12:31:37

Bliżej europejskiej jednostki samolotów MRTT

     Posiedzenie ministrów obrony NATO to również krok w stronę niwelacji przepaści, która występuje w europejskich zasobach maszyn powietrznych tankowców w stosunku do partnera amerykańskiego. 16 lutego br. w Brukseli szefowie resortów z Niemiec, Belgii, Norwegii podpisali deklarację przystąpienia do programu jednostki MRTT tworzonej przez Holandię oraz Luksemburg.


  Oba te kraje faktycznie rozpoczęły program w lipcu 2016 roku i złożyły zamówienie na pierwsze dwa samoloty A330 MRTT z terminem dostawy na rok 2020. Nowi członkowie programu pozwolą na rozbudowę potencjału jednostki do 8 maszyn. Obecne działania mają swój początek jeszcze w 2012 roku, gdy ministrowie europejskich państw, w tym Polski, zapoczątkowali program MMF (Multinational MRTT Fleet). W 2014 roku informowano, że negocjacje z Airbus rozpoczęły Holandia, Luksemburg, Norwegia i właśnie Polska. Ostatnio o naszym udziale wiadomo coraz mniej, brak naszego kraju w umowie z 16 lutego wskazuje, że raczej żegnamy się z programem na rzecz rozwiązań prowadzonych w układzie narodowym, o czym mówi analiza rynku pod wymagania operacyjne kryptonim Karkonosze. Europejska jednostka MRTT stacjonować ma w holenderskiej bazie Eindhoven. Może być "bardziej dochodowa" niż E-3 AWACS, godzina lotu wynajętego do szkolenia powietrznego tankowca to ponad 20 tys. euro. Powyższy skład członków programu, to jednak pewien mały, acz problem. Wszystkie kraje, prócz co naturalne Luksemburga bez bojowych maszyn odrzutowych oraz Niemiec, posiadają maszyny amerykańskie (sztywna sonda do przesyłu paliwa). Luftwaffe to Eurofightery i inny typ tankowania, poprzez system giętki. 

Red.

fot. NATO
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów