Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj
Wysokość, inna niż pozostałych izraelskich F-16, miała przyczynić się do trafienia i utraty myśliwca
Drugie strzelania testowe nową rosyjską przeciwrakietą PRS-1M.
Chorwacja planuje modernizację posiadanych kilkudziesięciu czołgów M-84 (lokalny T-72)
NATO: spotkanie ministrów obrony w dniach 14-15 luty. W Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak.
Liczba interwencji brytyjskich myśliwców QRA wobec rosyjskich maszyn spadła do ledwie 6 w 2017 r.

2017-02-17 12:31:37

Bliżej europejskiej jednostki samolotów MRTT

     Posiedzenie ministrów obrony NATO to również krok w stronę niwelacji przepaści, która występuje w europejskich zasobach maszyn powietrznych tankowców w stosunku do partnera amerykańskiego. 16 lutego br. w Brukseli szefowie resortów z Niemiec, Belgii, Norwegii podpisali deklarację przystąpienia do programu jednostki MRTT tworzonej przez Holandię oraz Luksemburg.


  Oba te kraje faktycznie rozpoczęły program w lipcu 2016 roku i złożyły zamówienie na pierwsze dwa samoloty A330 MRTT z terminem dostawy na rok 2020. Nowi członkowie programu pozwolą na rozbudowę potencjału jednostki do 8 maszyn. Obecne działania mają swój początek jeszcze w 2012 roku, gdy ministrowie europejskich państw, w tym Polski, zapoczątkowali program MMF (Multinational MRTT Fleet). W 2014 roku informowano, że negocjacje z Airbus rozpoczęły Holandia, Luksemburg, Norwegia i właśnie Polska. Ostatnio o naszym udziale wiadomo coraz mniej, brak naszego kraju w umowie z 16 lutego wskazuje, że raczej żegnamy się z programem na rzecz rozwiązań prowadzonych w układzie narodowym, o czym mówi analiza rynku pod wymagania operacyjne kryptonim Karkonosze. Europejska jednostka MRTT stacjonować ma w holenderskiej bazie Eindhoven. Może być "bardziej dochodowa" niż E-3 AWACS, godzina lotu wynajętego do szkolenia powietrznego tankowca to ponad 20 tys. euro. Powyższy skład członków programu, to jednak pewien mały, acz problem. Wszystkie kraje, prócz co naturalne Luksemburga bez bojowych maszyn odrzutowych oraz Niemiec, posiadają maszyny amerykańskie (sztywna sonda do przesyłu paliwa). Luftwaffe to Eurofightery i inny typ tankowania, poprzez system giętki. 

Red.

fot. NATO
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bezzałogowy i autonomiczny Sea Hunter

Bezzałogowy i autonomiczny Sea Hunter

O ile morskie systemy bezzałogowe pozostają zwykle nieco w cieniu BSP, to jednak dzięki jednemu z programów prowadzonych przez Defense Advanced Res...

więcej polecanych artykułów