Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-02-17 13:49:35

Czeska i rumuńska brygada w niemieckiej dywizji

     Podczas zakończonego 16 lutego posiedzenia ministrów obrony NATO, czeski szef resortu Martin Stropnický z niemiecką minister Ursulą von der Leyen podpisali porozumienie o bliskiej współpracy pomiędzy 10. Dywizją Pancerną Bundeswehry oraz 4. Brygadą Sił Szybkiego Reagowania czeskich sił zbrojnych. To nie koniec, podobne porozumienie podpisali Rumuni. Dwie brygady z naszego regionu wejdą pod komendę tworzonej przez Bundeswehrę wielonarodowej dywizji.


  Bezpośrednim skutkiem będzie zacieśnienie współpracy szkoleniowej 4. Brygady i 10. Dywizji. Czeski szef Sztabu Generalnego generał Josef Bečvář podkreśla, że czeska armia posiada system brygadowy, szkolenie w ramach dywizji będzie istotnym doświadczeniem dla wojskowych. To nie koniec, niemiecka 10. Dywizja Pancerna nawiąże podobną współpracę z rumuńską 81. Brygadą Zmechanizowaną. Odpowiednią umowę podpisał również w Brukseli minister obrony Gabriel Leș.

  Camille Grand, asystent sekretarza generalnego NATO, mówi o włączeniu brygad do wielonarodowej dywizji, której państwem ramowym jest właśnie 10. Dywizji Pancerna ze składu Bundeswehry. Czeskie media z kolei piszą o współpracy podobnej do niemiecko-holenderskiej (43. Brygada Zmechanizowana SZ Holandii podporządkowana operacyjnie niemieckiej 1. Dywizji Pancernej, podobnie jest z jednostkami aeromobilnymi), wręcz dowodzeniu w rejonie Bałtyku. Mowa zatem nie tylko o zacieśnianiu współpracy wojskowej czy wymianie kadr w dowództwach. Niemiecka 10. Dywizja Pancerna integruje sojuszników we wschodniej Europie, 1. Dywizja Pancerna stała się szczególnie aktywna we współpracy z Holendrami. Gdzie zatem w tym jest Wojsko Polskie, gdzie program wymiany batalionów Polski i Niemiec, o którym głośno pisano, ale wiele miesięcy temu? Jeżeli wielonarodowe dowództwo dywizji w Elblągu będzie tylko elementem dowodzenia czterema batalionami EFP NATO, to jednak mało. Jeżeli uda się do tego włączyć brygady małych republik nadbałtyckich, będzie to symetryczna odpowiedź na ofensywę integracyjną niemieckiego resortu obrony.


Mariusz Cielma

fot. US Army, NATO
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów