Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-11-21 07:23:41

Chorwackie myśliwce ze Szwecji lub Izraela

     Chorwacki resort obrony zawęził krąg podmiotów z których wybrany zostanie nowy odrzutowy samolot bojowy, następca użytkowanych obecnie MiG-21. Finałowa rozgrywa odbyć się ma pomiędzy Szwecją oraz Izraelem.


Finał to także dwie drogi. W grę wchodzą bowiem używane izraelskie F-16 Barak lub nowe JAS-39 Gripen powstające w szwedzkim Saabie. Propozycję ze Stanów Zjednoczonych w postaci F-16 Block 70/72 uznano za zbyt kosztowną, greckie używane F-16 Block 30 wyeliminowano z powodu zbyt niskich możliwości. Saab, świadomy znaczenia ceny, ale i kosztów obsługi i użytkowania już zadeklarował chęć negocjacji cenowych.

W ciągu najbliższych dziesięciu dni chorwacki minister obrony Damir Krstićević rekomendować ma najlepszą ofertą, decyzja oraz podpisanie umowy spodziewane jest jeszcze w bieżącym roku. Zgodnie z założeniami, pierwsze myśliwce, następcy MiG-21, mają pojawić się w służbie chorwackich lotników do końca 2020 roku.

(Red.)

fot. węgierski JAS-39 podczas ćwiczeń w Czechach/fot. MO Czech
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Pocisk przeciwokrętowy Exocet

Francuski pocisk Exocet był jedną z pierwszych konstrukcji tego rodzaju skonstruowanych i wprowadzonych do produkcji na Zachodzie, choć palma pierw...

więcej polecanych artykułów