Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-11-22 23:25:23

Nowa odsłona ukraińskiego desantu

     Postępuje westernizacja ukraińskiej armii. Z sowiecką przeszłością zrywają także Wysokomobilne Wojska Desantowe (wcześniej Wojska Powietrznodesantowe, WPD). Błękitne berety zastąpiono bordowymi, pojawiła się nowa odznaka formacji, święto desantu z 2 sierpnia przeniesiono na 21 listopad. Wysokomobilne Wojska Desantowe (po ukraińsku Високомобільні десантні війська Збройних Сил України, czyli i tak skrót jak w rosyjskich ВДВ) zastąpiono Wojskami Desantowo-Szturmowymi.


  Uroczystość odbyła się 21 listopada, w obecności zwierzchnika ukraińskich sił zbrojnych prezydenta Petro Poroszenko. Przypomniał on, że święto WPD przypadające dotychczas na 2 sierpnia odnosiło się do pierwszego desantu wykonanego na terenie Moskiewskiego Okręgu Wojskowego, a Kijów to przecież nie Moskwa, a Ukraina to nie Rosja. 21 listopada na Ukrainie obchodzony jest dzień Archanioła Michała, patrona ukraińskiego desantu, tym samym ten właśnie dzień stał się ich świętem. Podobnie postąpiono z nową odznaką zawierającą skrzydła Archanioła Michała i w środku miecz.

  W składzie ukraińskich Wojsk Desantowo-Szturmowych funkcjonują: 25. Samodzielna Brygada Powietrznodesantowa, 79. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa, 80. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa, 81. Samodzielna Brygada Aeromobilna, 95. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa, 199. Centrum Szkolenia WDS i nowo formowane od 2016 roku 45. i 46. Samodzielne Brygady Desantowo-Szturmowe. Działania Dowództwa WDS wspiera 135. Samodzielny Batalion Dowodzenia.

(Red.)

fot. Kancelaria Prezydenta Ukrainy
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Żelazna Dywizja, tylko Żelazny Batalion, czy nowe, godne doby informacji, podejście do szczebla dywizji?

Żelazna Dywizja, tylko Żelazny Batalion, czy nowe, godne doby informacji, podejście do szczebla dywizji?

Kilka tygodni temu zadanie utworzenia nowej dywizji operacyjnej Wojsk Lądowych otrzymał generał brygady Jarosław Gromadziński, przez ledwie sierpie...

więcej polecanych artykułów