Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-11-22 23:25:23

Nowa odsłona ukraińskiego desantu

     Postępuje westernizacja ukraińskiej armii. Z sowiecką przeszłością zrywają także Wysokomobilne Wojska Desantowe (wcześniej Wojska Powietrznodesantowe, WPD). Błękitne berety zastąpiono bordowymi, pojawiła się nowa odznaka formacji, święto desantu z 2 sierpnia przeniesiono na 21 listopad. Wysokomobilne Wojska Desantowe (po ukraińsku Високомобільні десантні війська Збройних Сил України, czyli i tak skrót jak w rosyjskich ВДВ) zastąpiono Wojskami Desantowo-Szturmowymi.


  Uroczystość odbyła się 21 listopada, w obecności zwierzchnika ukraińskich sił zbrojnych prezydenta Petro Poroszenko. Przypomniał on, że święto WPD przypadające dotychczas na 2 sierpnia odnosiło się do pierwszego desantu wykonanego na terenie Moskiewskiego Okręgu Wojskowego, a Kijów to przecież nie Moskwa, a Ukraina to nie Rosja. 21 listopada na Ukrainie obchodzony jest dzień Archanioła Michała, patrona ukraińskiego desantu, tym samym ten właśnie dzień stał się ich świętem. Podobnie postąpiono z nową odznaką zawierającą skrzydła Archanioła Michała i w środku miecz.

  W składzie ukraińskich Wojsk Desantowo-Szturmowych funkcjonują: 25. Samodzielna Brygada Powietrznodesantowa, 79. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa, 80. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa, 81. Samodzielna Brygada Aeromobilna, 95. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa, 199. Centrum Szkolenia WDS i nowo formowane od 2016 roku 45. i 46. Samodzielne Brygady Desantowo-Szturmowe. Działania Dowództwa WDS wspiera 135. Samodzielny Batalion Dowodzenia.

(Red.)

fot. Kancelaria Prezydenta Ukrainy
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów