Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-11-26 10:58:53

Wodowanie rakietowego Tajfuna

     W rosyjskiej stoczni Pełła w dniu 24 listopada br. odbyła się ceremonia wodowania drugiego budowanego na zlecenie Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej małego okrętu rakietowego projektu 22800 Karakurt.

Uroczystość wodowania pierwszej jednostki serii - Uragan. fot. OAO Pełła

  Jednostka z numerem bocznym 577 (stoczniowym 252) i nazwie własnej Tajfun ma być jedną, z łącznie planowanych do zakupu 18 okrętów, traktowanych jako uzupełnienie dobrze znanych Bujan-M (projekt 21631). Projekt 22800 realizowany jest przez Centralne Morskie Biuro Konstrukcyjne Ałmaz w Sankt Petersburgu, jednostki powstają w pobliskiej stoczni Pełła w Otradnoje w obwodzie leningradzkim. Pierwsza jednostka serii – Uragan – ma być przekazana jeszcze w bieżącym roku, siostrzany Tajfun w roku przyszłym. Obecnie w stoczni budowane są kolejne dwa małe okręty rakietowe tego typu. Całe zlecenie ma być rozłożone jeszcze na stocznie w Zielonodolsku (poprzez te stocznie także w Kerczu), Teodozji (Krym) i Komsomolsku nad Amurem. Po zbudowaniu małe okręty rakietowe projektu 22800 wzmocnią rosyjskie morskie zgrupowania operacyjne, w tym Flotę Bałtycką (przynajmniej cztery budowane są w Otradnoje, prawdopodobnie zasilą FB).

  Karakurt są małymi jednostkami, określanymi także klasą rzeka-morze. Wypierać mają po około 800 ton, mierzyć 67 metrów długości. Zasadnicze uzbrojenie okrętów stanowić ma armata AK-176MA kalibru 76 mm, wyrzutnia 3S14 (klasy VLS) z 8 pociskami P-800 Oniks lub Kalibr-NK oraz dwa stanowiska artyleryjskie AK-630M kalibru 30 mm, od trzeciej jednostki serii wymienione na artyleryjsko-rakietowy Pancyr-M.

(Red.)




powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Niemiecki moździerz 21cm Mörser 18

Niemiecki moździerz 21cm Mörser 18

Mörser 18 (de facto klasyfikowany, z uwagi na długość i kąty podniesienia lufy, jako haubicoarmata) był nowoczesnym działem artyleryjskim, wykorzys...

więcej polecanych artykułów