Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-11-26 23:27:54

Iskandery trafiły do kaliningradzkiej brygady rakietowej

     22 listopada br. służby prasowe rosyjskiego resortu obrony poinformowały, że na terenie 60. Szkolnego Centrum Przygotowania Bojowego w kraju astrachańskim (Kapustin Jar) odbyła się ceremonia przekazania brygadowego zestawu Iskander-M dla jednostki gwardyjskiej Zachodniego Okręgu Wojskowego.


  Tradycyjnie już Rosjanie nie podali numeru brygady rakietowej, podano jednak nazwisko dowódcy – pułkownik gwardii Anatolij Gorodeckij (гвардии полковник Анатолий Городецкий). Oficer ten od kilku lat stoi na czele 152. Brygady Rakietowej z Czerniachowska, podległej dowództwu 11. Korpusu Armijnego stacjonującego na terenie obwodu kaliningradzkiego. Zgodnie z komunikatem rosyjskiego ministerstwa obrony, po uroczystościach z 22 listopada, żołnierze brygady przystąpili do szkolenia z zakresu użytkowania Iskanderów. Tego samego dnia służby Zachodniego OW przekazały, że pododdziały rakietowców Floty Bałtyckiej (czyli 152. Brygady Rakietowej) odbyły szkolenie z zakresu przeładowania pocisków Toczka-U z pojazdów transportowych na wyrzutnie, oraz przygotowania do zastosowania procedury użycia rakiet. Poinformowano, że brygada uczestniczyła w ćwiczeniach Zapad-2017, w bieżącym roku miała około dziesięć wyjazdów na poligony czy pięć ćwiczeń dowódczo-sztabowych. Przekazano także, że od tego roku brygada funkcjonuje w nowej strukturze organizacyjnej i kadrowej, wdrożono w niej nowy program szkolenia dla żołnierzy i co ważne – rozpoczęto ich przygotowywanie na nowy zestaw rakietowy. „Obecnie zaś, część znajduje się na odległym obozie szkoleniowym, gdzie przygotowuje się do nowego ćwiczenia”. Niewątpliwie w ten sposób Rosjanie zakomunikowali, szerszej grupie obserwatorów, że 9K720 Iskander-M trafił do brygady rakietowej Floty Bałtyckiej. O szkoleniu z systemami Toczka-U informowano także 18 listopada, wówczas jednak treść komunikatu była skromniejsza pod względem zawartości przekazu. Wygląda zatem, że były to jedne z ostatnich ćwiczeń 152. Brygady z zestawami Toczka-U.

  152. Gwardyjska Brygada Rakietowa z Czerniachowska stacjonuje na terenie obwodu kaliningradzkiego. W ramach Zachodniego Okręgu Wojskowego występują również: 26. Samodzielna Brygada Rakietowa z miejscowości Ługa, 112. Samodzielna Brygada Rakietowa z Szuja i 448. Samodzielna Brygada Rakietowa z Kurska. Zestaw brygadowy to przede wszystkim 12 pojazdów-wyrzutni 9P78-1 przenoszących po dwa pociski balistyczne 9M723 lub/i manewrujące 9M728 systemu Iskander. Na przezbrojenie w systemy Iskander z brygad ZOW oczekuje zatem już jedynie jednostka z Kurska, co powinno nastąpić w roku 2018. Wydawałoby się, że jest to także ostatnia brygada rakietowa z Toczka-U w całych siłach zbrojnych federacji – nie do końca. Rosjanie rozbudowują liczbę brygad tego typu w ostatnim czasie, proces jest kontynuowany, o czym powinna wskazywać informacja resortu obrony z 24 sierpnia 2017 roku o zakupie kolejnych dwóch brygadowych zestawów Iskander-M.

(Red.)

fot. MO Rosji
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec HAL Dhruv

Śmigłowiec HAL Dhruv

Indyjski przemysł lotniczy rozpoczął swą przygodę ze śmigłowcami pod koniec lat sześćdziesiątych. Wtedy to, zakłady Hindustan Aeronautics Limited (...

więcej polecanych artykułów