Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-11-27 07:45:13

Belgijskie NH90 na misji w Mali

     Belgijska Rada Ministrów przyjęła w dniu 23 listopada br. propozycję ministra obrony o skierowaniu do Mali (misja ONZ MINUSMA) komponentu śmigłowcowego. Belgijskie NH90 wesprą na miejscu lotników z Niemiec.


  W strefie operacji śmigłowce mają pojawić się w lutym roku przyszłego, a gotowość do działań przewiduje się ogłosić od marca 2018 roku. W bazie Gao znajdzie się około 50 belgijskich żołnierzy obsługujących dwa śmigłowce NH90TTH. Misja trwać ma do lipca 2018 roku, nie wyklucza się jednak, że zostanie przedłużona. Na miejscu belgijscy lotnicy będą odpowiedzialni za wykonywanie misji transportowych, ewakuacyjnych oraz rozpoznawczych. Komponent będzie współpracował także z francuskimi siłami wykonującymi zadania w rejonie Sahelu.

 Decyzję i przerzut do Afryki poprzedziły przygotowania prowadzone na terenie Gabonu. Od 15 września do 15 października br. przeprowadzono ćwiczenia Tropical Storm 2017 z udziałem około 800 żołnierzy, 150 pojazdów, ale i 2 śmigłowców NH90, 2 śmigłowców A109 i 3 samolotów transportowych C-130H Hercules. Ćwiczenie miało zgrać komponent belgijskich sił zbrojnych do prowadzenia operacji w tropikalnym środowisku. Mali to oczywiście inne warunki, ale liczy się sprawdzenie wojsk z dala od baz macierzystych, zasad ich współdziałania oraz pewna swoboda. W Europie Belgowie tak nie ćwiczą z powodu dużego zurbanizowania kraju i nasilonego ruchu powietrznego.

  NH90 z Belgii wzmocnią obecny w Mali komponent niemieckiego lotnictwa wojsk lądowych. Również w Gao, od marca 2017 roku, stacjonują cztery śmigłowce szturmowe UHT Tiger i cztery wielozadaniowe NH90.

(Red.)

fot. MO Belgii
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1 Cobra jest z pewnością jedną z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszą, prowizorek w historii lotnictwa wojskoweg...

więcej polecanych artykułów