Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-12-22 12:30:40

Royal Navy zakończyła program testów systemu Sea Ceptor

     Europejski koncern rakietowy MBDA oraz brytyjska Royal Navy poinformowały o zakończeniu z powodzeniem prób systemu przeciwlotniczego Sea Ceptor zainstalowanego na zmodernizowanych fregatach typu 23 należących do brytyjskiej floty. Zakończenie prób odpaleń First of Class (pierwszych dla danego typu okrętu) oznacza zakończenie kwalifikacyjnych prób ogniowych.

   Po pierwszej turze testów, która odbyła się tego lata, przeprowadzono drugi etap. System testowano na pokładzie okrętu HMS Argyll, natomiast sam program prób zakładał sprawdzenie zdolności uzbrojenia w złożonych scenariuszach, w tym także w sytuacjach wymagających szybkiego zwalczania wielu różnych celów jednocześnie. 
   Wraz z zakończeniem programu testów fazy rozwojowej systemu Sea Ceptor na HMS Agryll, prace skupią się teraz na integracji tego systemu uzbrojenia na innych fregatach Typ 23 należących do Royal Navy. Pierwsza seria odpaleń związanych z instalacją systemu została z sukcesem przeprowadzona na pokładzie HMS Westminster. Każda z platform Sea Ceptor będzie podlegać podobnym „instalacyjnym” próbom ogniowym w toku wprowadzania ich na okrętach Royal Navy. Okręty, po zamontowaniu nowych środków przeciwlotniczych, wrócą do służby liniowej. Sea Ceptor stanowi istotny krok w rozwoju zdolności OPL, w porównaniu z rozwiązaniami starszymi, takimi jak zastępowane przez nowy pocisk w Royal Navy systemy Sea Wolf. Starsze rozwiązanie oferowało okrętom brytyjskim wyłącznie zdolności samoobrony. Pocisk Sea Ceptor pozwoli im na zapewnienie ochrony również dla innych jednostek.Pocisk CAMM zastosowany w systemie Sea Ceptor wykorzystuje system „miękkiego” startu, który używa gazogeneratora do wypchnięcia pocisku z wyrzutni. Takie rozwiązanie zapewnia m.in. wydłużony zasięg przechwycenia, dzięki zaoszczędzeniu energii zgromadzonej w silniku. Co więcej, platforma, z której pocisk jest odpalany ma mniejsze wymagania w zakresie kosztów obsługi, system na okręcie zajmuje bowiem mniej miejsca, nie ma również potrzeby wdrażania skomplikowanych rozwiązań pozwalających na zarządzanie gorącymi gazami na pokładzie.
   W ramach systemu współpracy między brytyjskim Ministerstwem Obrony i MBDA, CAMM jest również wprowadzany dla naziemnego systemu Land Ceptor, który ma zastąpić rakiety plot. bazowania lądowego Rapier w British Army. Poprzez ujednolicenie uzbrojenia w zakresie pocisków rakietowych, brytyjskie siły zbrojne uzyskają znaczące korzyści wynikające z obniżenia kosztu cyklu życia systemów, w tym także w zakresie rozwoju, zakupów, wsparcia, czy utrzymywania wspólnego zapasu pocisków. 
   CAMM oraz jego wariant CAMM-ER zostały jak dotąd wybrane, prócz Wielkiej Brytanii gdzie znajdą zasosowanie nie tylko na platformach morskich, ale również jako element systemow ziemia - powietrze, przez Nową Zelandię (przeznaczone dla modernizowanych fregat typu ANZAC), Chile (modernizowane fregary Typu 23) Brazylię (korwety Tamandaré oraz systemy ziemia - powietrze), Włochy (CAMM-ER w przypadku systemów ziemia - powietrze).
   Adrian Monks, dyrektor MBDA na Polskę, przyjął tę informację z zadowoleniem: Te zakończone sukcesem testy dowiodły, że rodzina pocisków CAMM produkowanych przez MBDA to najbardziej nowoczesny i wszechstronny system uzbrojenia w swojej klasie na całym świecie. Wspólnie z Polską Grupą Zbrojeniową, naszym strategicznym partnerem, jesteśmy gotowi dostarczyć pocisk CAMM w odpowiedzi na wymóg polskiego programu „Narew”. Czekamy na spotkanie premierów i ministrów obrony Polski i Wielkiej Brytanii w Warszawie 21 grudnia br, i na decyzje o kolejnych krokach w programie „Narew”.

Na postawie informacji MBDA.powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jaka rola Marynarki Wojennej RP? Część 1

Jaka rola Marynarki Wojennej RP? Część 1

W przestrzeni publicznej co jakiś czas pojawia się dyskusja na temat roli i miejsca Marynarki Wojennej RP w systemie obronnym państwa oraz narzędzi...

więcej polecanych artykułów