Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-02-10 08:05:11

Finowie z pierwszymi haubicami K9

     Fiński minister obrony, Jussi Niinistö, poinformował na swoim blogu o dostawie w dniu 8 lutego br. do Helsinek pierwszych koreańskich samobieżnych haubic K9 Thunder (oznaczone lokalnie jako Moukari).


 W lutym 2017 roku Finowie podpisali umowę na zakup 48 haubic K9 kalibru 155 mm, wraz z pakietem szkoleniowym i częściami zamiennymi o łącznej wartości 146 mln euro. Dostawy przewidziano na lata 2017-2024. Kontrakt może być powiększony, zawiera opcję dotyczącą stałych cen, i zapowiada się taki kierunek artyleryjskiej inwestycji w przyszłości. Fińskie K9 otrzymają nową amunicję dalekiego zasięgu oraz system wymiany informacji. Od 2016 roku Finlandia dysponowała pojedynczą haubicą Thunder przeznaczoną do testów i ćwiczeń, okazjonalnie była także prezentowana szerszej publiczności. Moukari zastąpić mają w linii użytkowane haubice 2S1 Goździk kalibru 122 mm. 

 K9 odniósł sukces w regionie, podobnego wyboru dokonała Norwegia oraz Estonia, co także wpływa na możliwości współpracy pomiędzy państwami skandynawskimi i bardzo bliską Estonię.

(Red.)

fot. MO Finlandii
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów