Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-02-11 10:52:08

Czesi zmienią wymagania na nowe śmigłowce

     Minister obrony Czech, Karla Šlechtová, spotkała się 9 lutego br. z osobami odpowiedzialnymi za realizację programu nowych wielozadaniowych śmigłowców. Po rozmowach i ocenie projektu przekazano w komunikacie o decyzji dotyczącej „udoskonalenia specyfikacji” w prowadzonym od dwóch lat postępowaniu.


 Po opracowaniu nowych wymagań minister Šlechtová wskaże również procedurę udzielenia zamówienia. Dotychczas oczekiwano umowy międzyrządowej. Celem projektu jest pozyskanie 12 wielozadaniowych śmigłowców przeznaczonych do szerokiego spektrum misji, od transportu taktycznego wojsk po bezpośrednie wsparcie ogniowe pododdziałów. Zostaną także wpięte w system lotniczego ratownictwa medycznego. Kupowana maszyna zastąpić ma w linii sowieckie Mi-24. Zmiany w czeskim programie śmigłowcowym prawdopodobnie nie oznaczają zmian w grupie faworytów. Dotychczas mowa była przede wszystkim o amerykańskim Bell UH-1Y Venom i włoskim AW139M. Wartość kontraktu szacowano na 15 mld koron czeskich (2,5 mld PLN), obejmować miał również pakiet logistyczny, szkoleniowy i uzbrojenie. Po objęciu stanowiska szefa MON Karla Šlechtová informowała, że stworzonych w Czechach wymagań nie spełniła żadna ze złożonych ofert.

 Obecnie czeskie siły zbrojne wykorzystywać mają jeszcze 41 sowieckich śmigłowców Mi-8/-17/-24/-35. Ich wycofanie ze służby planowane jest na 2023 roku, nowa konstrukcja powinna pojawić się w armii w 2020 roku.

(Red.)

fot. Mariusz Cielma/Dziennik Zbrojny
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Niemiecki moździerz 21cm Mörser 18

Niemiecki moździerz 21cm Mörser 18

Mörser 18 (de facto klasyfikowany, z uwagi na długość i kąty podniesienia lufy, jako haubicoarmata) był nowoczesnym działem artyleryjskim, wykorzys...

więcej polecanych artykułów