Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-02-11 11:13:10

Litwini z dziesiątym generałem

     Dekretem prezydent 6 lutego br. litewskie siły zbrojne powiększyły się o kolejnego oficera w stopniu generalskim. Dotychczasowy pułkownik Raimundas Vaikšnoras mianowany został na stopień generała brygady.


 Tym samym obecnie litewskie siły zbrojne dysponują dziesięcioma generałami w służbie czynnej. Siedmiu innych, w dotychczasowej historii niepodległości państwa litewskiego po upadku ZSRR, trafiło na emeryturę. Na Litwie stopień generała przyznawany jest przez prezydenta, na wniosek ministra obrony.

 Sam generał Vaikšnoras w litewskiej armii służy od 1991 roku, czyli 27 lat. Dotychczas był między innymi dowódcą batalionu Gedymina oraz Brygady Zmechanizowanej Żelazny Wilk, służył na misji w Afganistanie, ukończył między innymi Bałtycką Akademię Obrony (BALDEFCOL) w Estonii czy Army War College w Stanach Zjednoczonych. Obecnie wykonuje służbowe obowiązki jako zastępca Szefa Obrony.

(Red.)

fot. MO Litwy
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów