Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-02-11 11:13:10

Litwini z dziesiątym generałem

     Dekretem prezydent 6 lutego br. litewskie siły zbrojne powiększyły się o kolejnego oficera w stopniu generalskim. Dotychczasowy pułkownik Raimundas Vaikšnoras mianowany został na stopień generała brygady.


 Tym samym obecnie litewskie siły zbrojne dysponują dziesięcioma generałami w służbie czynnej. Siedmiu innych, w dotychczasowej historii niepodległości państwa litewskiego po upadku ZSRR, trafiło na emeryturę. Na Litwie stopień generała przyznawany jest przez prezydenta, na wniosek ministra obrony.

 Sam generał Vaikšnoras w litewskiej armii służy od 1991 roku, czyli 27 lat. Dotychczas był między innymi dowódcą batalionu Gedymina oraz Brygady Zmechanizowanej Żelazny Wilk, służył na misji w Afganistanie, ukończył między innymi Bałtycką Akademię Obrony (BALDEFCOL) w Estonii czy Army War College w Stanach Zjednoczonych. Obecnie wykonuje służbowe obowiązki jako zastępca Szefa Obrony.

(Red.)

fot. MO Litwy
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pistolet maszynowy wz. 1963 RAK

Pistolet maszynowy wz. 1963 RAK

Przez pierwsze kilkanaście lat funkcjonowania Rzeczpospolita, potem z dodatkiem "Ludowa" ukierunkowana była tylko na zakupy uzbrojenia u wschodnieg...

więcej polecanych artykułów