Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-02-12 12:49:22

Polonez o zasięgu 299 kilometrów

     Białoruski przemysł pochwalił się wykonanymi strzelaniami testowymi zmodernizowanego systemu rakietowego Polonez-M z efektorami o zasięgu 299 kilometrów. Test rakietowy odbyć się miał 26 października 2017 roku w specjalnie rozwiniętym stanowisku na terenie obwodu homelskiego.

Rakietowy Polonez podczas jednego z wcześniejszych testów. 

 Zmodernizowany Polonez to efekt pracy Zakładów Precyzyjnej Elektromechaniki z Mińska. Łącznie w projekcie uczestniczy blisko dziesięć instytucji białoruskiego przemysłu. Sam zestaw rakietowy wdrażany do białoruskiej armii prezentowany był w maju 2017 roku podczas wystawy MILEX. Pokazano wówczas wóz rakietowy W-200BM z kontenerowymi wyrzutniami z pociskami kalibru 301 mm, transportowo-załadowczy W-200TZM oraz stanowisko dowodzenia i kontroli W-200BMU. Podczas MILEX informowano również o pracach nad rodziną pocisków do Poloneza o zasięgu 120-280 km z głowicą bojową o masie do 480 kilogramów. Według konstruktorów systemu jego zaletą jest zdolność do przetrwania w środowisku wrogiej obrony powietrznej, z wykorzystaniem manewrowania pocisku, osiągania dużej wysokości lotu i prędkości, także podczas terminalnej fazy lotu do celu. Każdy z wozów rakietowych może, bez zmiany danych do strzelania, samodzielnie zwalczać do ośmiu obiektów na powierzchni 20x20 kilometrów.

 Jesienią 2016 roku system Polonez trafił do białoruskiej 336. Brygady Artylerii Rakietowej (77. Samodzielny Dywizjon Rakietowy). Dywizjon uczestniczył także w zeszłorocznych ćwiczeniach Zapad-2017. Jednostka została wykorzystana podczas październikowych testów, na stanowisko ogniowe przemieszczono się rzutem kołowym na dystans 430 km. Na stanowisku startowym z pojazdu transportowo-załadowczego umieszczono pocisk na wozie ogniowym. Lot do celu trwać miał sześć minut, pocisk trafił w zakładany obiekt, wierzchołkowa lotu miała wynosić 50 kilometrów. Na podstawie dotychczasowych testów Białorusini oceniają celność pocisków z Poloneza na poziomie (CEP) 30-45 metrów. Strzelanie obserwował wicepremier Białorusi Władimir Samaszko. 

(Red.)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Boeing MQ-25A Stingray – pierwszy bezzałogowy samolot tankujący US Navy

Boeing MQ-25A Stingray – pierwszy bezzałogowy samolot tankujący US Navy

30 sierpnia bieżącego roku koncern Boeing poinformował o wyborze jego oferty w postępowaniu mającym doprowadzić do wdrożenia na pokłady lotniskowcó...

więcej polecanych artykułów