Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj
Wysokość, inna niż pozostałych izraelskich F-16, miała przyczynić się do trafienia i utraty myśliwca
Drugie strzelania testowe nową rosyjską przeciwrakietą PRS-1M.
Chorwacja planuje modernizację posiadanych kilkudziesięciu czołgów M-84 (lokalny T-72)
NATO: spotkanie ministrów obrony w dniach 14-15 luty. W Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak.
Liczba interwencji brytyjskich myśliwców QRA wobec rosyjskich maszyn spadła do ledwie 6 w 2017 r.

2018-02-13 07:19:41

Nexter zbuduje lekkie francuskie VBMR

     12 lutego br. francuska minister uzbrojenia Florence Parly poinformowała o przyznaniu kontraktu firmie Nexter, poprzez agencję DGA, na opracowanie, wsparcie obsługi i same dostawy dla sił zbrojnych lekkich pojazdów opancerzonych VBMR 4x4.


 Partia 689 lekkich pojazdów zostanie dostarczona do 2025 roku. Cały program francuskich sił zbrojnych do 2030 roku zakłada pozyskanie ponad 2000 lekkich VBMR. Pojazdy zastąpią część użytkowanych obecnie transporterów VAB.

 Lekki VBMR opracowany zostanie w ramach programu Scorpion. Wozy stanowić będą uzupełnienie większych transporterów kołowych Griffon i wsparcia ogniowego Jaguar. Te trzy konstrukcje staną się podstawą przyszłej batalionowej grupy zadaniowej. Zgodnie z obecnymi planami realizacja Scorpion do 2025 roku objąć ma połowę zamierzeń dla tego programu. VBMR ma być lekkim pojazdem pancernym o masie 15 ton, z układem jezdnym 4x4, przewożącym do 10 ludzi z systemem wyposażenia osobistego Felin. Francuzi tworząc Scorpion opracowali zintegrowany system, dlatego podkreśla się zdolność do współpracy systemów elektronicznych (przede wszystkim mowa o systemie wymiany informacji SICS) zastosowanych na wszystkich platformach.

 Powstaną cztery podstawowe odmiany specjalistyczne VBMR: patrolowa, rozpoznawcza, łączności i walki elektronicznej. Wiadomo również, że VBMR z wyposażeniem medycznym trafi do służb zabezpieczenia medycznego francuskich sił zbrojnych. Pierwsze pojazdy, w stosunkowo najprostszej i typowej odmianie patrolowej, planuje się przekazać wojsku za cztery lata. Koszt pojedynczego wozu wynosić ma od 500 do 700 tysięcy euro.

(Red.)

fot. Nexter
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Donbas, British Army i Wojsko Polskie - bezzałogowce w służbie artylerii

Donbas, British Army i Wojsko Polskie - bezzałogowce w służbie artylerii

Dwa elementy należy zauważyć jako charakterystyczne dla nowoczesnych systemów artyleryjskich, zarówno tych lufowych jak i rakietowych. Zyskują na p...

więcej polecanych artykułów