Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-02-14 06:36:27

Szwedzi mogą zrezygnować z NH90

     Minister obrony Szwecji Peter Hultqvist w Sverige Radio Eskot powiedział, że siły zbrojne analizują czy całkowicie zaprzestać użytkowania śmigłowców NH90 (Hkp 14). Politycy oczekują na propozycje wojskowych, powodem są bowiem rekordowe koszty utrzymania – przeliczeniowo 200 tysięcy koron na godzinę lotu (84,2 tys. PLN).


  Wysoki koszt ma wynikać z wielu powodów, jednym z ważniejszych jest blisko 10-letnie opóźnienie w programie realizowanym od blisko dwóch dekad. Wojsko analizuje czy dla szukania oszczędności nie ograniczyć użytkowania posiadanych 9 maszyn w odmianie lądowej zmniejszając ich nalot godzinowy, czy w ogóle program anulować. Peter Hultqvist nie chciał jednoznacznie określić swojego stanowiska, natomiast uważa, że w dobie zwiększania wydatków na modernizację armii należy wyciągnąć z sytuacji wnioski na przyszłość.

 Teoretycznie, im nowsze rozwiązanie tym wyższe koszty użytkowania. Prawidłowość jest odnotowywana praktycznie w każdej armii, także w Wojsku Polskim. Warto jednak odnotować, że użytkowany również w Szwecji UH-60M (Hkp 16) charakteryzować się ma kosztami za godzinę lotu na poziomie 40 tysięcy koron (16,8 tys. PLN).

(Red.)

fot. Wikipedia
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Torpeda Eurotorp MU 90

Torpeda Eurotorp MU 90

Geneza powstania lekkiej torpedy ZOP MU 90 okazała się dość zawiła, a jej początków należy szukać w historii dwóch innych projektów, nad którymi ba...

więcej polecanych artykułów