Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-03-08 20:07:49

Wniosek o Javeliny dla Ukrainy

     Konflikt w Donbasie postrzegany jest jako starcie hybrydowe, ale wiele elementów zawartych w działaniach obu stron ma charakter klasycznego pola walki, z użyciem wojsk ciężkich. Zarówno ukraińskie wojska rządowe, jak i separatyści (czy rosyjski komponent militarny), wykorzystują ciężką broń pancerną. Ważnym, z punktu widzenia wzmocnienia zdolności ukraińskiej armii jest zatem wniosek do Kongresu USA o aprobatę transakcji dotyczącej sprzedaży kierowanych systemów Javelin.

Javeliny pośród żołnierzy 2. Pułku Kawalerii US Army rotacyjnie przebywającego na estońskiej ziemi. Systemy przeciwpancerne, jako odpowiedź na charakterystyki sprzętowe rosyjskiej armii, są licznie pozyskiwane na wschodniej flance NATO. W końcu trafiają także do głównego zainteresowanego - ukraińskich wojskowych. fot. US Army

  Wniosek do Kongresu jest dobrze znanym, przy okazji polskich zakupów, elementem procedury w ramach amerykańskiego rządowego programu Foreign Military Sales. Konkretna transakcja dla Ukrainy wstępnie oszacowana została na 47 mln USD i zasadniczo zawiera: 210 pocisków systemu Javelin, 37 urządzeń celowniczych (dwa traktowane jako części zamienne), podstawowe urządzenia treningowe, pakiet wsparcia ze strony instruktorów, asystę techniczną, dokumentację. Jak zaznacza się w komunikacie obsługującej FMS agencji DSCA, pociski pochodzić mają z zapasów amerykańskich wojsk lądowych, same urządzenia celownicze ze specjalnego funduszu znajdującego się w gestii Sekretarza Obrony USA (Special Defense Acquisition Fund, SDAF).

  O sprzedaży FGM-148 Javelin, a w zasadzie zgodzie na transakcję prezydenta Donalda Trumpa, informowano już pod koniec 2017 roku, podając wówczas identyczne informacje liczbowe i kwotowe, jak notatka DSCA z 1 marca br. Sam Javelin określany jest mianem niszczycielskiej broni przeciwko ciężkim wozom bojowym, działa na zasadzie wystrzel i zapomnij, co nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem ze strony wojskowych, chcących pozostawić sobie możliwość zmiany celu po wystrzeleniu pocisku rakietowego.

(MC)    

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów