Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-05-07 18:35:08

Saab strzelał na Litwie

     W końcu kwietnia br. na terenie litewskiego poligonu Pabrade odbyło się demonstracyjne strzelanie dla licznej grupy przedstawicieli obecnych i potencjalnych klientów. Jednym z głównych organizatorów wydarzenia był szwedzki Saab, który u naszych sąsiadów zaprezentował praktycznie całe portfolio posiadanych systemów wsparcia i wyspecjalizowanych do walki z bronią pancerną.

Lekki i precyzyjny NLAW podczas testu na Litwie...

Strzelanie objęło wykorzystanie NLAW, Carl Gustaf oraz AT-4 przeciwko celom takim jak czołg podstawowy, płyty pancerne i zbrojone ściany. Według organizatora, lokalizacja w pobliżu Wilna została wybrana ze względu na dostępność środowisk, które realistycznie odpowiadać mają różnym warunkom pola walki, w jakich operatorzy systemów mogą się znaleźć. Mowa o środowisku walki, ale także i uwarunkowaniach operacyjnych, Saab bowiem chciał zaprezentować możliwości spieszonych pododdziałów lekkiej piechoty przeciwko różnym rodzajom zagrożeń.

Pierwsze strzelanie przeprowadzono z użyciem ppk NLAW przeciwko ustawionemu w odległości 600 m czołgowi podstawowemu T-72. Cel został skutecznie zniszczony. Następnie zademonstrowano wszechstronność najnowszej generacji granatnika wielozadaniowego Carl Gustaf M4, z którego wystrzelono cztery różne typy pocisków. Przeciwpancerny HEAT 551 skierowano przeciwko położonej w odległości 500 m stalowej płycie, HEDP 502 z detonacją z opóźnieniem przeciwko drewnianej ścianie, a później w trybie natychmiastowego działania przeciwko kontenerowi, którego ściany odpowiadać miały opancerzeniu transportera opancerzonego. Z kolei odłamkowo-burzący HE 441 „zaatakował” w trybie detonacji nad ziemią figury bojowe, na koniec SMOKE 469 zaprezentował możliwości maskowania pola walki. Jednorazowy AT-4CS AST został zastosowany w trybie opóźnienia przeciwko ścianie betonowej z 20-stopowym kontenerem ustawionym z tyłu. Drugi AT4CS AST został wystrzelony przeciwko podwójnej ścianie z cegły, aby utworzyć w niej otwór.

...600 metrów dalej pocisk zetknął się z obiektem ataku - czołgiem T-72. Lekki NLAW jest wydajny nie tylko przeciwko starszej generacji wozów, pocisk leci powyżej linii celowania i atakuje górne, słabiej chronione w wozach pancernych powierzchnie (Overfly Top Attack). 

(Red.)

fot. Saab
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów