Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-05-08 18:34:40

Szwedzi z ofertą na Patriot

     Szwedzka agencja ds. uzbrojenia FMV (Försvarets materielverk) na swojej stronie internetowej poinformowała o otrzymaniu dokumentów ofertowych (LoA) z amerykańskiego Departamentu Obrony dotyczących zakupu systemu obrony powietrznej Patriot poprzez program FMS. Oferta jest wiążąca do 10 sierpnia br.


 Obecnie dokument przejdzie proces analizy finansowej i technicznej przez FMV celem wystawienia rekomendacji dla rządu. Dokumenty dotyczą czterech jednostek ogniowych PAC-3+ w składzie stanowisko dowodzenia, radar i trzy wyrzutnie. Ponadto przewidziano pozyskanie stanowisk dowodzenia szczebla batalion dla dwóch takich pododdziałów obrony powietrznej. Prócz samego sprzętu i pocisków przewidziano także dostawę części zamiennych oraz szkolenie dla użytkownika prowadzone zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i samej Szwecji. Większość dostaw planowana jest do realizacji w latach 2021-2022.

 Ciekawym elementem szwedzkiego zlecenie będzie analiza FMV dotycząca ryzyka dla zastosowania własnego taboru samochodowego. Blisko 60 pojazdów i naczep miałoby pochodzić od RMMV, typowego dostawcy samochodów dla szwedzkich sił zbrojnych. Wdrożenie własnych pojazdów, w miejsce amerykańskich, jest zbieżne z polskim kierunkiem, gdzie w ramach polonizacji wskazano platformy Jelcz. Inna interesująca kwestia, pośrednio zbieżna z polską kompletacją, to pocisk niskokosztowy. Szwecja wdraża w systemie naziemnej obrony powietrznej zestawy IRIS-T SLS (wskazane także dla niemieckiego programu TLVS), być może możliwości szwedzkich systemów Patriot zostaną uzupełnione o pocisk tego typu, wykorzystywany także na myśliwcach Gripen.

 Ogólne zainteresowanie szwedzkich sił zbrojnych systemem Patriot znane jest formalnie od czerwca 2017 roku, kiedy wysłano do Stanów Zjednoczonych zapytanie LoR (Letter of Request). Więcej konkretów pojawiło się w 2018 roku. 20 lutego amerykańska agencja współpracy z zagranicą zaprezentowała pakiet sprzętowy znajdujący się w zainteresowaniu skandynawskiego nabywcy. W komunikacie DSCA mowa była o 4 radiolokatorach AN/MPQ-65, 4 stacjach dowodzenia AN/MSQ-132 ECC, 9 zestawów masztów łączności, 12 wyrzutni M903, 4 aparatownie EPP III, 100 pocisków MIM-104E GEM-T i 200 pocisków PAC-3MSE. Łączna wartość pakietu, realizowanego głównie przez Raytheon oraz Lockheed Martin (pociski MSE) została wyceniona na 3,2 mld USD. Z racji wyboru klasycznych rozwiązań („z półki”), wartość ta wskazywana jest jako prawdopodobna.

 Obecnie obrona powietrzna średniego zasięgu realizowana jest przez dwa bataliony zmodernizowanych systemów rakietowych Hawk (oznaczone lokalnie RBS 97). Presja związana ze wzmocnieniem szwedzkiej obrony powietrznej wymuszona została agresywnymi działaniami lotnictwa i marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej, szczególnie na kierunku południowej Szwecji. Podobnie do innych krajów, Hawk, pomimo prowadzonych modernizacji i profesjonalnego wsparcia użytkownika ze strony Saab, w coraz mniejszym stopniu spełnia oczekiwania wobec systemów tej klasy. Pierwotnie wprowadzenie jego następcy przewidziano już na 2010 rok, jak widać, cały program przesuwa się o ponad dekadę, ale jest istotnym krokiem jakościowym w budowie zdolności w basenie Morza Bałtyckiego, szczególnie jeśli dodamy do tego polskie (Wisła) i amerykańskie (EPAA) inwestycje.

(MC)

fot. Raytheon
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

Samoloty F-35A dla Sił Zbrojnych RP zamówione

W Dęblinie, w obecności m.in.: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, 31 styczn...

więcej polecanych artykułów