Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-06-06 10:45:24

Sprawdzian szwedzkiej OT

     Sąsiad z północy – Szwecja, ostatniej w nocy z 5 na 6 czerwca br. dokonała sprawdzianu systemu wojsk obrony terytorialnej (Hemvärnet). Alarm ogłoszono dla 22 tysięcy żołnierzy OT zasadniczo zgrupowanych w ramach 40 batalionów. Sytuacja jest wyjątkowa, bowiem to pierwsze działanie na taką skalę od 1975 roku, czyli głębokiego czasu tzw. zimnej wojny, ale i zdecydowanie bardziej masowej szwedzkiej OT.


 Operacja rozpoczęta o godzinie 16 w dniu 5 czerwca jest niezapowiedzianą kontrolą gotowości formacji. Co ciekawe, dla wszystkich członków Hemvärnet stawiennictwo jest dobrowolne, co jest także oznaką zaufania do obywatelskiego zachowania. Władzom nie można jednak odmówić również pragmatyzmu, 6 czerwca to dzień Święta Narodowego tego kraju, w dużej mierze obywatele mają zatem możliwość stawienia się na wezwanie. Sama liczba 22 000 odnosi się do formalnego stanu formacji, na pewno udział w cwiczeniu będzie skromniejszy, pytanie jednak, na ile.

 Po kontakcie z żołnierzami i ich stawieniu się w pododdziałach zostaną wykonane przewidziane w planach zadania alarmowe z zakresu ochrony, dozorowania i patrolowania. Jak zaznaczają sami Szwedzi, w dniu dzisiejszym żołnierze OT będą widoczni w wielu miejscach kraju, od lotnisk po porty, także na ulicach.

(Red.)

Fot. MO Szwecji
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów