Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-06-06 10:45:24

Sprawdzian szwedzkiej OT

     Sąsiad z północy – Szwecja, ostatniej w nocy z 5 na 6 czerwca br. dokonała sprawdzianu systemu wojsk obrony terytorialnej (Hemvärnet). Alarm ogłoszono dla 22 tysięcy żołnierzy OT zasadniczo zgrupowanych w ramach 40 batalionów. Sytuacja jest wyjątkowa, bowiem to pierwsze działanie na taką skalę od 1975 roku, czyli głębokiego czasu tzw. zimnej wojny, ale i zdecydowanie bardziej masowej szwedzkiej OT.


 Operacja rozpoczęta o godzinie 16 w dniu 5 czerwca jest niezapowiedzianą kontrolą gotowości formacji. Co ciekawe, dla wszystkich członków Hemvärnet stawiennictwo jest dobrowolne, co jest także oznaką zaufania do obywatelskiego zachowania. Władzom nie można jednak odmówić również pragmatyzmu, 6 czerwca to dzień Święta Narodowego tego kraju, w dużej mierze obywatele mają zatem możliwość stawienia się na wezwanie. Sama liczba 22 000 odnosi się do formalnego stanu formacji, na pewno udział w cwiczeniu będzie skromniejszy, pytanie jednak, na ile.

 Po kontakcie z żołnierzami i ich stawieniu się w pododdziałach zostaną wykonane przewidziane w planach zadania alarmowe z zakresu ochrony, dozorowania i patrolowania. Jak zaznaczają sami Szwedzi, w dniu dzisiejszym żołnierze OT będą widoczni w wielu miejscach kraju, od lotnisk po porty, także na ulicach.

(Red.)

Fot. MO Szwecji
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Żelazna Dywizja, tylko Żelazny Batalion, czy nowe, godne doby informacji, podejście do szczebla dywizji?

Żelazna Dywizja, tylko Żelazny Batalion, czy nowe, godne doby informacji, podejście do szczebla dywizji?

Kilka tygodni temu zadanie utworzenia nowej dywizji operacyjnej Wojsk Lądowych otrzymał generał brygady Jarosław Gromadziński, przez ledwie sierpie...

więcej polecanych artykułów