Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-06-08 16:43:27

Grupa Wyszehradzka ze wspólnym dowództwem logistycznym

     Na uboczu zasadniczych rozmów szefów resortów obrony NATO prowadzonych w Brukseli, doszło do podpisania w dniu dzisiejszym wstępnego porozumienia dotyczącego współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w zakresie koordynacji działań logistycznych. Docelowo mowa o wpisującym się we wsparcie całego Sojuszu, Połączonym Dowództwie Grupy Wsparcia Logistycznego V4 (V4 Joint Logistics Support Group Headquarters, V4 JLSG HQ).


 Dokument podpisany został przez słowackiego ministra obrony Petera Gajdoš‘a, węgierskiego ministra obrony Tibora Benkő, czeską minister obrony Karlę Šlechtová oraz polskiego wiceministra ON Tomasza Szatkowskiego. Kraje zgodziły się na równomierne wydzielenie personelu do nowego dowództwa oraz podobną zasadę dla podziału kosztów.

 Joint Logistics Support Group odpowiada za zabezpieczenie logistyczne prowadzonej operacji czy na poziomie teatru działań. W tym zakresie realizuje zadania dowodzenia i kierowania, planowanie działań logistycznych, przyjmowanie sił i środków – następnie ich dalsze kierowanie. Tego typu inicjatywa jest ciekawym dążeniem do wprowadzenia na terytorium polski sojuszniczego dowództwa poziomu armijnego (Joint Force Command) dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej, czy rozbudowanego do poziomu LANDCOM szczecińskiego korpusu. Bez logistyki, żaden JFC czy LANDCOM, nie zafunkcjonuje.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów