Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-08-07 20:23:57

Powstanie nowa generacja pocisków MICA

     Francuska agencja uzbrojenia (Direction Générale de l'Armement, DGA) poinformowała o podpisaniu w dniu 24 lipca br. przez szefową resortu obrony Florence Parly dokumentów sankcjonujących początek prac nad nową generacją pocisków powietrze/ziemia-powietrze MICA (MICA NG, MICA Nouvelle Generation).


  Prace prowadzone będą w ramach konsorcjum w skład którego wejdzie MBDA, Thales i Safran. Docelowo zakłada się powstanie pocisku z dwoma typami głowic naprowadzających: na podczerwień oraz aktywną radiolokacyjną. MICA NG będzie zastosowana zarówno na statkach powietrznych (Mirage 2000 i Rafale), jak i z wyrzutni lądowych (okrętowych). Przewiduje się, że w służbie francuskich sił zbrojnych powinna znaleźć się w latach 2026-2031, co jest skorelowane z planami wycofania obecnie wykorzystywanych w służbie pocisków MICA, które zejdą z uzbrojenia francuskich sił zbrojnych w 2030 roku. W programie MICA NG uwzględniono potrzeby eksportowe, w tym spełnienie wymagań (choćby związanych z jednostkami napędowymi) w ramach międzynarodowych porozumień ITAR. Państwo francuskie zadbało także w jeszcze jeden sposób o własne interesy. Dołoży własne środki do projektu, przez co przewidziano nie tylko tantiemy dla zamówień resortowych, ale również mechanizm obniżania ceny pocisków zakupionych przez Francję w przypadku osiągnięcia celów eksportowych. Warto dodać, że MICA była oferowana w polskich programach okrętowych.

(Red.)

fot. MO Francji
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Niemiecki moździerz 21cm Mörser 18

Niemiecki moździerz 21cm Mörser 18

Mörser 18 (de facto klasyfikowany, z uwagi na długość i kąty podniesienia lufy, jako haubicoarmata) był nowoczesnym działem artyleryjskim, wykorzys...

więcej polecanych artykułów