Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-09-12 11:40:05

Ukraina wysyła artyleryjskie kutry nad Morze Azowskie

     8 i 11 września br. w położonym nad Morzem Azowskim porcie Berdiańsk na wodę spuszczono przewiezione transportem samochodowym małe opancerzony kutry artyleryjskie R-176 Łubnie i R-177 Krzemieńczuk (oba projekt 58155 Griuza-M).


 Według samych Ukraińców, małe jednostki wspomóc mają system bezpieczeństwa położonych nad Morzem Azowskim portów Berdiańsk i Mariupol, a także szlaków komunikacyjnych na tym akwenie. W sumie na ten obszar trafić mają trzy kutry Griuza-M, tworzących dywizjon, Ukraina wzmocni także tutaj swoją obecność wojskową poprzez przeniesienie zasobów bazy w Nikołajewie. W sumie MW Ukrainy dysponuje dziś 6 kutrami Griuza-M, następne są budowane. Dodajmy, że w maju br. strona rosyjska zadysponowała na Morze Azowskie trzy kutry artyleryjskie typu Trzmiel.

 Projekt Griuza-M realizowany jest w zakładach w Nikołajewie, jednostki wypierają po około 51 ton i mierzą 23 metry długości. Jak przystało na kutry dedykowane do działań rzecznych, ich zanurzenie wynosi 1 metr. Griuza-M napędzana jest ukraińskimi silnikami diesla 459K o mocy kW (morska wersja czołgowego 6TD), co pozwala na uzyskanie maksymalnej prędkości 28 węzłów, zasięgu 400 mil morskich przy ekonomicznej prędkości 11 węzłów. Załogę kutra stanowi 5 ludzi, z możliwością zabrania kilku osób desantu. Uzbrojenie jednostek to dwie 30 mm armaty automatyczne ZTM-1, 2 karabiny maszynowe 7,62 mm, 2 granatniki automatyczne 30 mm KBA-117.

(Red.)

Fot. Twitter/Jurij Lawreniuk
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Donbas, British Army i Wojsko Polskie - bezzałogowce w służbie artylerii

Donbas, British Army i Wojsko Polskie - bezzałogowce w służbie artylerii

Dwa elementy należy zauważyć jako charakterystyczne dla nowoczesnych systemów artyleryjskich, zarówno tych lufowych jak i rakietowych. Zyskują na p...

więcej polecanych artykułów