Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-10-26 17:25:49

Słowacki MON wskazuje nowy kołowy bojowy wóz piechoty

     Nie Rosomak, ale Wydra. W ubiegłym tygodniu słowacki resort obrony poinformował o przedłożeniu na forum rządowym aprobaty (konsultacji) dla zakupu kołowych bojowych wozów piechoty 8x8. Mowa o porozumieniu słowacko-fińskim związanym w uproszczeniu z fińską platformą bazową i słowacką wieżą.


 W projekcie uczestniczyć ma 16 słowackich oraz jedna czeska firma. Podczas konferencji prasowej przed kilku dniami, szef słowackiego ministerstwa obrony Peter Gajdoš informował, że duża część elementów pojazdu będzie powstawać w tym kraju, koszt pojedynczego kompletnego wozu w seryjnej produkcji wynieść ma 3,33 mln euro netto, z podatkiem VAT około 4 mln euro. Uruchomienie produkcji wozu Wydra w połączeniu z programem artyleryjskim Zuzana 2 zapewnić ma dodatkowych do 800 miejsc pracy.  

 Do 2024 roku słowacki resort obrony planuje zakup 81 kołowych wozów opancerzonych Wydra 8x8 o wartości 417 mln euro brutto. W kwocie tej zawarte mają być już koszty wsparcia logistycznego (17 mln euro), amunicji (65 mln euro), infrastrukturalne (5 mln euro) oraz pozyskania prototypu (5,8 mln euro). Wydra zastąpić ma w służbie najbardziej wysłużone BWP-1. Pojazdy będą montowane w słowackich zakładach Konstrukta-Defence.  

 W ramach projektu próbowano znaleźć pole do współpracy z Polską, Rosomak spełniał oczekiwania Słowaków, jednak do wypracowania satysfakcjonujących obie strony warunków nie doszło i Bratysława zwróciła się ku fińskiej Patrii. Z wykorzystaniem wzmocnionego w stosunku do naszego KTO podwozia AMV XP zintegrowano słowacką wieżę Turra-30 (armata 2A42 kal. 30 mm i ppk Spike-LR) opracowaną przez EVPU i całość zweryfikowano na testach na początku br. Wóz charakteryzować się ma masą bojową na poziomie 28 000 kg.  

 W ramach Wieloletniego Planu 2030 słowacki resort obrony zakłada utrzymywanie siedmiu batalionów operacyjnych wojsk lądowych: zmotoryzowanego z wozami 4x4, dwóch zmechanizowanych z wozami Wydra 8x8, trzech zmechanizowanych na platformach gąsienicowych i jednego czołgów. W tym ostatnim przypadku do 2024 roku planuje się częściową modernizację wozów T-72 (podobny program czeka na decyzje w naszym kraju), następnie wdrożenie pancernej platformy czwartej generacji. Także po 2024 roku przewidziano zastąpienie użytkowanych dziś BWP-2. Słowacy, zgodnie z planami postawionymi w 2017 roku także na forum NATO, chcą utworzyć ciężką brygadę zmechanizowaną, do czego oczywiście niezbędne są systemy gąsienicowe.

(Red.)

fot. MO SK
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Powstanie F-5C było związane z działaniami zbrojnymi prowadzonymi we Wietnamie. W 1965 roku USAF wypożyczyło, w ramach programu noszącego nazwę Sko...

więcej polecanych artykułów