Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-01-15 12:44:21

Rumunia zawiesza postępowanie na nowe korwety

     Władze Rumunii podjęły decyzję o zawieszeniu postępowania związanego z pozyskaniem czterech wielozadaniowych korwet oraz modernizacją posiadanych dwóch fregat typ 22. Powodem decyzji miałyby być stwierdzone „nieprawidłowości”.

 11 stycznia br. sekretarz stanu Andreu Ignat poinformował szefa resortu obrony Gabriela Les o stwierdzonych nieprawidłowościach w procedurze, z zaleceniem przynajmniej czasowego zawieszenia postępowania. O sytuacji poinformowano także wojskowe organy prokuratorskie. Ministerstwo przekazało również, że jeden z zakwalifikowanych oferentów – Santierul Naval Constanca współpracująca z francuskim Naval Group – zwrócić się miał do sądu o unieważnienie postępowania. 

 Prócz Santierul, w postępowaniu udział brał holenderski Damen oraz włoska Fincantieri. Szacowana wartość kontraktu miała wynieść 1,6 mld euro, jednym z warunków był zapis o budowie jednostek w Rumunii. Postępowanie było już unieważniane rok temu, ponownie wystartowało jesienią 2017 roku. Termin ogłoszenia decyzji był także już kilkakrotnie przekładany, na początku grudnia pojawiły się sugestie, że postepowanie może zostać anulowane. W mediach rumuńskich były także informacje o presji zagranicznej wywieranej na lokalnych polityków w sprawie rozstrzygnięć w powyższym przetargu.

 Zgodnie z prasowymi informacjami Naval Group proponował jednostki Gowind 2500 z systemami rakietowymi MBDA (m.in. Exocet) o łącznej wartości 1,2 mld euro. Z kolei Włosi oferowali korwety oparte o zmodyfikowany typ Abu Dhabi z uzbrojeniem MBDA o łącznej wartości 1,34 mld euro, holenderski Damen korwety Sigma 10514 z uzbrojeniem amerykańskim (m.in. Harpoon) o łącznej wartości 1,25 mld euro. Decyzję miano podjąć w wyniku analizy ekonomicznej złożonych ofert, jednostki miały powstać w przeciągu 7 lat, pierwsza korweta już w 3 lata od podpisania kontraktu. Jednym ze zdefiniowanych wymogów była zdolność do hangarowania śmigłowca klasy 10 ton.

(Red.)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec Bell AH-1 Cobra

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1 Cobra jest z pewnością jedną z najsłynniejszych, o ile nie najsłynniejszą, prowizorek w historii lotnictwa wojskoweg...

więcej polecanych artykułów