Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-01-17 11:26:05

Bułgarscy parlamentarzyści za F-16

     Komisje obrony oraz budżetu i finansów bułgarskiego parlamentu wyraziły 15 stycznia aprobatę dla rządowej propozycji związanej z zakupem samolotów bojowych F-16 poprzez negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi. Kolejnego dnia głosował cały parlament, „za” było 130 deputowanych, „przeciw” 84.

 Głosowanie za rozmowami nie rozstrzyga kwestii ile samolotów planuje zakupić Bułgaria dla własnego lotnictwa wojskowego, w zakresie maszyn bojowych wykorzystującego MiG-29 i Su-25.

 Na głosowanie w parlamencie szybko zareagowali Szwedzi – oferent Gripena dla Bułgarii, przypominając, że propozycja 10 myśliwców z uzbrojeniem i wyposażeniem mieściła się w proponowanym budżecie na projekt, wynoszącym 767 mln euro. Bułgarzy byli jednak zwolennikami konstrukcji amerykańskiej, jak powiedział kilka dni temu wicepremier i minister obrony Krasimir Karakaczanow, F-16 przenosi dwukrotnie więcej uzbrojenia od szwedzkiego Gripena, jest także wykorzystywany przez 10 państw NATO i Unii Europejskiej. Już po wczorajszym głosowaniu minister Karakaczanow powiedział, że pierwsze rozmowy ze stroną amerykańską w sprawie zakupu F-16 rozpoczną się na początku lutego w Brukseli, podczas spotkania szefów resortów obrony NATO. Bułgarskie media informują, że zasadnicze negocjacje mogą potrwać przynajmniej 4 miesiące.

(Red.) 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów