Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-07-10 08:48:34

Druga rotacja Armee de Terre w Litwie

     W 2019 roku francuska kompanijna grupa bojowa w ramach misji NATO wykonywała zadania na terytorium Estonii. W bieżącym roku Paryż zdecydował, że w ramach operacji Lynx 7 (Mission Lynx 7) pododdział wojsk lądowych wzmocni batalion NATO stacjonujący w litewskiej Rukli.


 Pododdziałem Armee de Terre wystawiającym kontyngent do Lynx 7 jest 5. Pułk Dragonów (5e régiment de dragons) z Mailly-le-Camp, położonego na wschód od Paryża. Na Litwę w ramach dyżuru na II półrocze br. trafiło 300 francuskich żołnierzy wyposażonych m.in. w 5 czołgów Leclerc, 14 kołowych bojowych wozów piechoty VBCI i 5 kołowych transporterów VAB. Grupa kompanijna stanowić ma blisko 1/4 sił stanowiących w 2020 roku batalion eFP NATO na Litwie, dla którego państwem ramowym są Niemcy.

 Francuska armia, na poziomie pododdziału szczebla kompania, uczestniczy w misji enhanced Forward Presence NATO od 2017 roku. Dotychczas pododdziały wspierały bataliony NATO w Estonii (2017 i 2019 roku) oraz Litwie (2018 i obecnie 2020 rok). Warto dodać, że jednorazowo i jeszcze w 2015 roku, na dwa miesiące Polski trafiła francuska kompanijna grupa bojowa z 12. Pułku Kirasjerów.

 Sam 5. Pułk Dragonów jest równie ciekawy organizacyjnie, tak jak i wiele innych rozwiązań wprowadzonych w Armee de Terre. Łączy bowiem pododdziały kołowe z gąsienicowymi oraz pancerne ze zmechanizowanymi. W tym batalionie (faktyczny potencjał) znajdować się mają bowiem 3 kompanie czołgów i 2 kompanie piechoty zmechanizowanej.

(MC)

fot. 5. Pułk Dragonów
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Bojowy wóz rozpoznawczy Svatawa (BWR-1S/BPzV/BPsV)

Gdy w armiach potencjalnego przeciwnika - NATO, w latach 80-tych XX wieku rozpoznanie ogólnowojskowe realizowano poprzez kołowe czy to gąsienicowe ...

więcej polecanych artykułów