Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-07-24 18:26:44

Używane Rafale - francuska oferta dla Chorwacji

     Francuski serwis Zone Militaire przynosi dość nieoczekiwane informacje o ofercie dostawy używanych samolotów bojowych Dassault Rafale dla Chorwacji. Propozycja ta ma być francuską odpowiedzią na potrzeby Sił Powietrznych Chorwacji, które w związku z niepowodzeniem wcześniejszych prób pozyskania używanych maszyn wielozadaniowych, wciąż poszukują następcy MiG-21. Szczegóły propozycji nie są jednak znane.

   Dość nieoczekiwanie wśród propozycji dla chorwackich sił powietrznych znaleźć się miała oferta dostaw używanych samolotów Dassault Rafale. Fot. Michał Gajzler

   Co ciekawe propozycję tę należy rozpatrywać w dużej mierze jako formę wspomagania własnego przemsyłu lotniczego, który obecnie znajduje się w trudnych warunkach, ze względu na epidemię COVID-19. Ewentualna sprzedaż używanych Rafale, pochodzących z zasobów Armée de l'air, musiałaby bowiem wiązać się za zakupem dodatkowych fabrycznie nowych samolotów. Nowe Rafale w takim przypadku uzupełniłyby stany po wciąż hipotetycznej transakcji eksportowej. Chorwacja, po niepowodzeniu prób zakupu F-16C/D w Izraelu wciąż pozostaje użytkownikiem posowieckich i remontowanych nie bez kłopotów na Ukrainie myśliwców MiG-21.

   Skądinąd warto zwrócić uwagę na postulaty francuskich parlamentarzystów, członków Komisji Obrony, Benjamina Griveaux i Jean-Louias Thiériot, postulujących wdrożenie planu naprawczego dla przemysłu, który w związku z brakiem zamówień może utracić niektóre krytyczne zdolności. Sposobem przeciwdziałania takiej sytuacji miałoby być uruchomienie zamówień publicznych. Te powinny zostać skierowane w szczególności dla przedsiębiorstw pracujących na potrzeby sił zbrojnych. Jednym z pomysłów miałoby być zakontraktówanie dodatkowych 20 egzemplarzy Rafale. 

(MG)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Samolot myśliwski MS.406 - użytkownicy

Samolot myśliwski MS.406 - użytkownicy

Co oczywiste, największym użytkownikiem MS.406 C1 stała się Armée de l'Air. W momencie przystąpienia Francji do wojny Armée de l'Air dysponowała 57...

więcej polecanych artykułów