Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-07-31 07:55:50

Bundeswehra zamawia mosty szturmowe Leguan

     Krauss Maffei Wegmann poinformowało o kontrakcie z federalnym biurem odpowiedzialnym za wyposażenie Bundeswehry (BAAINBw), a dotyczącym zakupu 24 gąsienicowych mostów szturmowych Leguan, symulatorów oraz dodatkowego wyposażenia. Mosty, osadzone na podwoziu Leopard 2, zostaną dostarczone w latach 2023-2028. Wartość zlecenia wynosi około 280 mln euro.


 Nie jest to pierwszy zakup mostów Leguan dla niemieckich sił zbrojnych. W 2016 roku zamówiono pierwszych siedem mostów z terminem dostawy w latach 2018-2021. W grudniu 2018 roku partia z zamówienia przekazana została do 130. pancernego batalionu pionierów ze składu 9. Szkolnej Brygady Pancernej. W Bundeswehrze zastępuje on znane także z kompanii saperów polskiej 10. BKPanc mosty Biber na podwoziu Leopard 1.

 Leguan posiada dwa przęsła o szerokości 4 m i łącznej długości 26 m. Pozwala na pokonywanie przeszkód wodnych lub terenowych o maksymalnej szerokości 24 m. Możliwa jest także budowa dwóch mostów o długości 14 m każdy. Dzięki poziomemu rozkładaniu przęseł, łatwiej w tym rozwiązaniu ukryć miejsce przeprawy, z kolei dzięki specjalistycznemu wyposażeniu (termowizja) możliwe jest jego stosowanie także w warunkach nocnych. Z mostu mogą  korzystać pojazdy gąsienicowe o wojskowej klasie masowej MLC 80 (około 72,6 tony). System Leguan osadzony na podwoziu czołgu PT-91 (znany jako PMC Leguan) w pięciu egzemplarzach przed dekadą został sprzedany przez Bumar-Łabędy do Malezji. Generalnie konstrukcja ta cieszy się dużym powodzeniem. Jak informuje producent, Leguan trafił do sił zbrojnych 19 krajów, w tym dziewięciu wykorzystujących odmianę z podwoziem Leopard 2 (masa zestawu to jednak 63 t).

(MC)

fot. Bundeswehr
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

Narew to polska rzeka, Narew to polski system przeciwlotniczy

System rakietowy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew należy do tej grupy polskich programów modernizacyjnych, wcale nie tak mało liczne...

więcej polecanych artykułów