Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-08-04 13:26:02

Chińskie systemy przeciwlotnicze dla Serbii

     Zgodnie z doniesieniami Agencji Reuters, która dotarła do sprawozdania rocznego serbskiego państwowego koncernu Jugoimport-SDPR, rozpoczęła się realizacja kontraktu na dostawy przeznaczonych dla serbskich Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej (Ратно ваздухопловство и противваздухопловна одбрана) chińskich systemów przeciwlotniczych. Jugoimport-SDPR, pośredniczący w kontraktach eksportowych i importowych, odpowiada w tym przypadku za ich sprowadzenie do Serbii.

   Pierwsze informacje na temat prezentacji stronie serbskiej systemów FK-3 stronie pojawiły się w 2018 roku, kiedy to miejscowy dziennik Politika relacjonował wizytę ministra obrony tego kraju, Aleksandar Vulina, w Chinach. W trakcie wspomnianej wizyty delegacja serbskiego resortu obrony miała zapoznać się tak z systemami CPMIEC FK-3, jak i FM-3000. Do zawarcia umowy doszło prawdopodobnie na początku 2019 roku. 

 Eksportowy wariant chińskiego systemu przeciwlotniczego HQ-22, został po raz pierwszy oficjalnej zaprezentowany w czasie Airshow China (China International Aviation & Aerospace Exhibition) w 2014 roku. FK-3 jest systemem średniego/dalekiego zasięgu. Wykorzystywane przez niego pociski mają mieć możliwość zwalczania celów na dystansie od 5 do 100 km (według niektórych danych chiński system ma mieć możliwość zwalczania celów na dystansie do 150-170 km). System może zwalczać cele aerodynamiczne na wysokościach od 50 do 27 000 m. Pociski wykorzystywane w HQ-22/FK-3 dysponują naprowadzaniem radiokomendowym oraz półaktywnym radarowym. Pojedynczy pojazd-wyrzutnia przenosi cztery kontenery z pociskami.

   Serbia, wg niepotwierdzonych informacji, miała zakupić trzy baterie FK-3 (każda z radarem i trzema pojazdami-wyrzutniami). Zakup systemów FK-3 jest kolejną transakcją obejmującą pozyskanie uzbrojenia w ChRL dokonaną przez Serbię w ostatnich latach. Wcześniej doszło bowiem do zakupu uzbrojonych BSP typu CH-92A. Bezzałogowce te, wraz z uzbrojeniem kierowanym w postaci naprowadzanych półaktywnie laserowo pocisków FT-8C, dostarczono do Serbii z Chin w czerwcu bieżącego roku. Ta ostatnia transakcja obejmowała zakup 6 BSP.

   Co ciekawe, według serwisu Balkanska bezbednosna mreža, stronę serbską do zakupu FK-3 miała zachęcić obawa przed amerykańskimi sankcjami w przypadku systemów rosyjskich. Wśród innych przyczyn wymienia się również zdecydowanie niższe koszty zakupu, w porównaniu do podobnej (przynajmniej w teorii) klasy systemów rosyjskich. 

(Red.)

 

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty Miecznik na dobrym kursie?

Fregaty Miecznik na dobrym kursie?

W obecności szefa MON Mariusza Błaszczaka 27 lipca br. w Gdyni pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia (IU) a Konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojen...

więcej polecanych artykułów