Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-08-13 13:56:15

Węgry zaczynają zakupy pod system NASAMS

     W środę, 12 sierpnia br., lis intencyjny w sprawie zakupu kierowanych pocisków rakietowych AMRAAM podpisali węgierski szef resortu obrony Benkő Tibor oraz ambasador USA w Budapeszcie David Cornstein. Zakup realizowany przez amerykański program rządowy FMS oraz bezpośrednio z przemysłem (Direct Commercial Sale) związany jest z przebudową naziemnej obrony przeciwlotniczej (obecnie w tym segmencie mowa o zmodernizowanych w Polsce zestawach Kub) i dotyczyć ma konkretnie rakietowych systemów przeciwlotniczych NASAMS. Połączenie FMS i DCS sięgać ma rachunkiem na około 1 miliard USD (ok. 293 mld forintów). Podpisanie umowy (zapewne rządowe LoA) ma być zrealizowane do 30 września 2020 roku.

 

Dwie baterie systemu NASAMS 3 (współpracuje z radarem Sentinel) zakupiła także Litwa, ich dostawy zrealizowano w latach 2019/2020, a status operacyjny mają uzyskać w roku przyszłym. W baterii są cztery wyrzutnie (na zdjęciu) współpracujące z dwoma radarami Sentinel. NASAMS od lat jest także aktywnie promowany w polskim programie Narew. Norweskie systemy cyklicznie pokazywano na salonie w Kielcach, operacyjnie wykorzystywane były do osłony niektórych ważnych wydarzeń mających miejsce w Polsce (szczyt NATO). fot. MO Litwy  

 Amerykańska agencja ds. współpracy wojskowej z zagranicą (DSCA) dotychczas informowała dwukrotnie o węgierskich zapytaniach obejmujących pociski AMRAAM. W sierpniu 2019 roku dotyczyły one m.in. 180 pocisków AIM-120C-7 wycenionych wstępnie na kwotę 500 mln USD. Ciekawsza wydaje się informacja z maja br. o potencjalnej sprzedaży 60 pocisków AIM-120C-7/C-8 AMRAAM-ER (o wydłużonym zasięgu) i szacowanej wartości 230 mln USD. W  ramach DCS od Raytheon zostaną zakupione radiolokatory AN/MPQ-64F1 Sentinel.

 Węgierskie inwestycje modernizacyjne realizowane są w ramach wieloletniego programu Zrínyi 2026. Transakcja związana z pociskami AMRAAM i radarami uważana jest za największą (na dziś ciągle potencjalną) transakcję amerykańsko-węgierską w obszarze obronnym. Związki obu państw, tak jak i praktycznie całego regionu się zacieśniają. W 2019 roku Stany Zjednoczone i Węgry podpisały umowę o współpracy w dziedzinie obronności (Defense Cooperation Agreement, DCA). Warto na koniec dodać, że AMRAAM jest znany na Węgrzech, bowiem pocisk w wersji C-5 wykorzystywany jest na myśliwcach Gripen.

(MC)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Konferencja Nowoczesne Technologie dla Bezpieczeństwa Państwa – pozostał tylko tydzień

Konferencja Nowoczesne Technologie dla Bezpieczeństwa Państwa – pozostał tylko tydzień

Tylko tydzień pozostał do XIX Międzynarodowej Konferencji i Wystawy „Nowoczesne Technologie dla Bezpieczeństwa Państwa 2024”, zainteresowanym do uc...

więcej polecanych artykułów