Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2020-08-19 14:06:22

Węgry decydują się na bwp Lynx

     Do grupy zamówień z ostatnich dwóch-trzech lat, na którą składają się czołgi operacyjne Leopard 2A7 i do szkolenia Leopard 2A4, armatohaubice PzH2000 kal. 155 mm, wozy zabezpieczenia technicznego Wisent 2, śmigłowce H145M i H225M Caracal – dołączy wkrótce na Węgrzech kolejny element – gąsienicowe bojowe wozy piechoty.

 

Poinformowano bowiem, że rząd w Budapeszcie oraz Rheinmetall zgodziły się utworzyć joint venture przeznaczone do produkcji na Węgrzech bojowych wozów piechoty KF41 (Kettenfahrzeug 41) Lynx. Program ma wartość ponad 2 mld euro i obejmie zakup blisko 200 pojazdów. Pierwsze dostawy przewidziane są na lata 2024-2025.

 Lynx ma być najbardziej kosztownym programem w węgierskiej modernizacji armii. W ostatnich latach mamy praktycznie tylko z takimi do czynienia. Program bwp to 700 mld forintów (2 mld euro), czołgów 486 mld forintów (1,39 mld euro), pocisków AMRAAM -293 mld forintów (0,84 mld euro), a dotyczący śmigłowców H145M – 100 mld forintów (0,29 mld euro).

 Lynx w postaci demonstratora KF31 zaprezentowano po raz pierwszy na Eurosatory 2016. To propozycja Rheinemtall Defence w kategorii gąsienicowych bojowych wozów piechoty, bardziej konkurencyjny cenowo wobec Pumy, wyznaczającej owszem trendy technologiczne, ale i wymagającej wysokiego budżetu. Lynx to propozycja dwóch odmian, lżejszej KF31 i cięższej KF41 – 38 i 44 ton. KF41 posiada wydłużony kadłub, gdzie znajduje się miejsce dla 3 członków załogi i 8 żołnierzy desantu. Napęd wozu stanowi silnik Liebherr o mocy 850 kW/1150 KM, współpracujący z automatyczną transmisją Renk HSWL 256. Układ napędowy czy zawieszenie pozwalają na poruszanie się z maksymalna prędkością do 70 km/h, zasięg to około 500 km. Wóz ma być chroniony przed trafieniami m.in. przed amunicją średniego kalibru (40 mm według producenta). Generalnie Lynx to propozycja wozu modułowego, zamawianego z różnym wyposażeniem i do różnych zadań. W obszarze uzbrojenia obecnie proponuje się wieżę Lance 2.0 z armatą MK30-2 ABM kal. 30 mm oraz ppk Spike LR2, wóz ma być integrowany także z armatą Wotan 35 kal. 35 mm. Pojazd oczywiście może być wyposażony w różne systemy i urządzenia, w tym samoobrony, w postaci choćby oferowanego przez Rheinmetall aktywnego ROSY. Wydaje się, że już uzgodniona sprzedaż KF41 Lynx dla Węgier stanowi pierwszy sukces produkcyjny Rheinmetall. Pojazd był i jest oferowany w kilku krajach (np. Czechy), był także prezentowany w Polsce na MSPO.

(MC)  

fot. Rheinmetall. 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Wybrane aspekty modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP

Wybrane aspekty modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP

Modernizacja Sił Zbrojnych RP jest nie tylko procesem ciągłym i wieloletnim, ale również, ze względu na wysokie potrzeby modernizacyjne wszystkich ...

więcej polecanych artykułów