Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-02-18 12:13:11

Francuska nauka z Mali

     Do potrzeb związanych z budową floty transportowej zdolnej do przerzutu sił na średnich dystansach (konflikty zbrojne w najbliższych dekadach będą raczej w otoczce Europy a nie w samej Europie), powietrznych tankowców, lekkich maszyn rozpoznawczych, warto dorzucić jeszcze jedną. Nie jest to odkrycie interwencji w Mali, konflikcie o małej intensywności, ale mamy z nim do czynienia już od czasów Afganistanu. Nie jest racjonalnym wykorzystanie klasycznych samolotów bojowych czy śmigłowców szturmowych do pojedynczych ataków przeciwko kolumnom pick-upów czy stanowisk karabinów maszynowych. Chodzi o koszty samego sprzętu, jego użytkowania, szkolenia personelu i jednocześnie ryzyka utraty. Do likwidacji tego typu obiektów wystarczyłyby bezzałogowe statki powietrzne lub turbośmigłowe samoloty bliskiego wsparcia.

Państwa mające polityczne ambicje do aktywnego działania w regionach pochłoniętych konfliktami o małej intensywności powinny zainwestować w utrzymywanie małych flot uzbrojonych maszyn turbośmigłowych czy BSP - to im się po prostu finansowo opłaci. Na zdjęciu Super Tucano.

    W uzbrojonych bezzałogowych statkach powietrznych (BSP) prym wiodą Amerykanie i ich MQ-9 Reaper. Raczej nie jest to najlepsze rozwiązanie dla Francuzów biorąc pod uwagę ich krytyczny stosunek do Stanów Zjednoczonych i znaną niechęć do zakupów obcego uzbrojenia. Niekiedy są przymuszeni, tak jak w wypadku pokładowych maszyn wczesnego ostrzegania E-2 Hawkeye, jeżeli konflikt w Mali przeistoczy się w "pełzającą wojnę", mogą być zmuszeni do takiego kroku także w przypadku BSP. I podobno zapytania Paryża w sprawie MQ-9 Reaper kierowane do amerykańskiego producenta General Atomics mają już miejsce.

   Prócz misji uderzeniowych będących finałem rozpoznania istotne jest pozyskanie wyposażenia do prowadzenia stałego nadzoru nad terenem operacji. Dziś nad Mali Francuzi używają 2 z 4 posiadanych rozpoznawczych BSP Harfang.

   W Europie amerykańskie MQ-9 Reaper stosują Brytyjczycy (wariant uzbrojony) oraz Włosi (wariant rozpoznawczy). Problem w tym, że szybko żadnej ze zdolności (rozpoznawczych i bojowych) Francuzi nie poprawią, szacuje się, że pozyskanie Reaperów oraz dostosowanie ich do potrzeb francuskich zajmie przynajmniej 2 lata.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Fregaty rakietowe typu Sachsen (typ 124)

Zakres zadań i znaczenie niemieckiej marynarki wojennej w odniesieniu do całych sił zbrojnych tego państwa w ostatnim czasie uległy znacznemu zwięk...

więcej polecanych artykułów