Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-09-19 09:47:17

Holenderskie władze o wyborze F-35

     Amerykański Lockheed Martin F-35A Lightning II został kilka dni temu wybrany na nowy samolot bojowy holenderskich sił powietrznych. Wyboru następcy F-16 dokonano po porównaniu w latach 2001, 2008 i 2013 parametrów ekonomicznych i operacyjnych kandydatów.

   Decyzja argumentowana jest nowoczesnością konstrukcji i zastosowanych technologii, zdolnościami do pokonywania obrony powietrznej, przetwarzania spływających z wielu źródeł informacji. Według Holendrów wybór F-35 umożliwi międzynarodową współpracę w szkoleniu i utrzymaniu samolotów F-35, maszyna już dziś w Europie została wybrana przez kilka państw na nowy samolot bojowy. To szansa dla gospodarki lokalnej, która zetknie się z zaawansowanymi technologiami na etapie produkcji samolotów, jak i w późniejszym ich serwisowaniu. Wybór i zakup stosunkowo niewielkiej liczby najnowocześniejszych samolotów świadczy o poczuciu rzeczywistości, ale będzie krokiem do utrzymania wysokiej jakości potencjału przy współpracy z sąsiadami i sojusznikami. Najnowszy pomysł to wspólna ochrona przestrzeni powietrznej nad krajami Beneluxu jaka jest efektem współpracy głównie Belgii oraz Holandii. Wymiennie w jednym z krajów dyżur bojowy będzie pełnić grupa lotnicza szybkiego reagowania odpowiedzialna za wspólną przestrzeń.

Według Holendrów korzystniej posiadać mniej samolotów bojowych, ale najnowocześniejszych. fot. USAF.

   Zakup zostanie dokonany głównie przy wykorzystaniu zarezerwowanych na ten cel 4,5 miliarda euro. Dodatkowo na projekt zostaną przeznaczone środki operacyjne (270 mln euro rocznie) wykorzystywane dziś na potrzeby samolotów F-16. Według Holendrów te środki pozwolą na zakup 37 samolotów F-35 i taka liczba będzie rozpatrywana w ramach przebudowy sił powietrznych. Holandia nie zna na chwilę obecną kosztów jednostkowych, za jakie nabędzie Lightningi. W związku z problemami z utrzymaniem kosztorysów programu F-35 zachowana została 10% rezerwa. Może się okazać, że Holandia zakupi więcej samolotów w sytuacji, gdy koszty okażą się niższe niż dziś jest zakładane, podobnie będzie jeżeli te koszty znacząco wzrosną – wówczas nastąpi przegląd programu i dostosowanie inwestycji do możliwości założonego budżetu.

   W 2014 roku ze służby operacyjnej zostanie wycofanych 7 samolotów F-16 tak, że liczba maszyn w holenderskim lotnictwie obniży się do 61. Holandia będzie posiadać trzy eskadry F-16. Ostatnie samoloty tego typu zostaną wycofane w połowie trzeciej dekady XXI wieku, w miarę systematycznego napływania i osiągania gotowości przez F-35 (pierwsze w 2019). Prócz osłony przestrzeni powietrznej posiadane F-35 mają pozwolić na wystawienie 4 samolotowego kontyngentu do wsparcia działań wojsk lądowych plus dodatkowo realizacji krótkiej operacji bojowej (np. jak Libia).  

   Holenderskie przepisy ochrony środowiska z powodu hałasu nie pozwalają na takie nasycenie samolotami odrzutowymi aby F-35 mogły stacjonować tylko w jednej bazie. Z tego powodu Holandia będzie posiadać dwie bazy – główną w Volkel i pomocniczą (od 2015) w Leeuwarden.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

Stan realizacji Planu Modernizacji Technicznej (systematyczna aktualizacja)

W grudniu 2012 roku opinii publicznej zaprezentowano założenia Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (PMT), zgodnie z k...

więcej polecanych artykułów