Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-10-18 16:39:39

W 2017 roku ukraińska marynarka z nową korwetą

     W listopadzie 2011 roku ukraińska rada ministrów zatwierdziła program budowy w latach 2011-2021 czterech korwet projektu 58250. Według ministra postęp prac upoważnia do stwierdzenia, że pierwsza z nich wejdzie w skład floty do 2017 roku.

Ukraiński program budowy korwet 58250 wcale nie jest skromniejszy finansowo niż podobny polski Gawron. To jest koszt uzyskania narodowych zdolności do operowania nowoczesnymi technologiami, zawsze jest pytanie, czy warto ten koszt ponosić. fot. Ukrspeceksport.

   Budowa pierwszej jednostki o nazwie Włodzimierz Wielki rozpoczęła się w 2012 roku w stoczni w Nikołajewie. Na cały program czterech korwet Ukraińcy przeznaczyli 16,2 mld hrywien (1,445 mld euro, 6 mld PLN). Pierwsza jednostka kosztować ma podatnika ukraińskiego 250 mln euro (ok. 2,8 mld hrywien, 1 mld PLN), pozostałe po 200 mln euro (po ok. 2,2 mld hrywien, 0,8 mld PLN). Dane wskazują, że zakup samych jednostek to raptem 9,5 mld hrywien, blisko połowa środków zostanie związana z realizacją projektu jako zadania narodowego (opracowanie nowych technologii, infrastruktura itd). Z budową kosztownych systemów uzbrojenia u siebie jest jak z offsetem, to nie jest opłacalne dla armii, która musi wydawać dużo więcej środków na dany typ sprzętu niż gdyby go po prostu zakupiła u dostawcy z zewnątrz. Z drugiej strony armia nie jest bytem istniejącym dla samej siebie i kwestie wsparcia gospodarczego dla państwa muszą być przez wojskowych brane pod uwagę.

   Ukraiński program korwetowy, choć jeden ze strategicznych dla obronności państwa jest bardzo kosztowny. Dość powiedzieć, że projekt budżetu na obronę Ukrainy w 2014 roku to raptem 25 mld hrywien (9,3 mld PLN), w tym 5 mld hrywien zostanie przeznaczonych na inwestycje (zakupy, modernizacje, itp).

(MC)

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Program Skoshi Tiger, czyli F-5C w Wietnamie

Powstanie F-5C było związane z działaniami zbrojnymi prowadzonymi we Wietnamie. W 1965 roku USAF wypożyczyło, w ramach programu noszącego nazwę Sko...

więcej polecanych artykułów