Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-03-17 14:48:53

Strategiczne wojska rakietowe otrzymają zestawy zabezpieczenia bojowego

     Wojska rakietowe strategicznego przeznaczenia (RWSN) Rosji, odpowiadające za strategiczne pociski balistyczne bazowania lądowego, mają w 2014 roku otrzymać nowe systemy zabezpieczenia inżynieryjnego przeznaczone do obsługi mobilnych wyrzutni pocisków z głowicami jądrowymi i zwiększające ich przeżywalność w warunkach bojowych.

  Do 2020 roku RWSN otrzymają dwa typy systemów - pierwszy jest przeznaczony do zdalnego niszczenia amunicji, min i ładunków wybuchowych na drogach przemieszczania się eszelonów bojowych wyrzutni, natomiast drugi - do zabezpieczenia inżynieryjnego wyrzutni i maskowania. Pierwsze zamówienie dotyczy około 20 pojazdów zdalnego rozminowania Listwa oraz dodatkowo ponad 50 pojazdów zabezpieczenia i maskowania.

  System rozminowania odległościowego Listwa przeszedł już próby poligonowe w 2013 roku i ma być oficjalnie przyjęty do uzbrojenia. System działa na zasadzie emisji promieniowania mikrofalowego jednostki zainstalowanej na pojeździe. System jest w stanie wykrywać miny i ładunki wybuchowe w odległości do 100 metrów oraz w sektorze do 30 stopni od osi pojazdu. Według dowództwa RWSN, będzie on używany do osłony przejazdu kolumn mobilnych systemów rakietowych RS-24 Jars.

Pierwszy pojazd Listwa ma jeszcze w tym roku otrzymać 54. Tejkowska Gwardyjska Dywizja Rakietowa. fot. kadr z filmu TV RIA Novosti.

  Ponadto do roku 2020 w Strategiczne Wojska Rakietowe mają otrzymać ponad 300 sztuk zmechanizowanego sprzętu inżynieryjnego: pojazdy inżynieryjne, ciężkie mosty, koparki, żurawie, itp. Większość z nich to pojazdy kołowe, których zadaniem będzie współpraca z kołowymi systemami rakietowymi Jars i RT-2PM2 Topol-M. Kilka dni temu poinformowano także, że zakupionych ma być około 2200 kompletów maskujących typu letniego MKT-4L i zimowego MKT-2C dla systemów rakietowych Topol-M.

 (RC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Żelazna Dywizja, tylko Żelazny Batalion, czy nowe, godne doby informacji, podejście do szczebla dywizji?

Żelazna Dywizja, tylko Żelazny Batalion, czy nowe, godne doby informacji, podejście do szczebla dywizji?

Kilka tygodni temu zadanie utworzenia nowej dywizji operacyjnej Wojsk Lądowych otrzymał generał brygady Jarosław Gromadziński, przez ledwie sierpie...

więcej polecanych artykułów