Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-03-17 14:48:53

Strategiczne wojska rakietowe otrzymają zestawy zabezpieczenia bojowego

     Wojska rakietowe strategicznego przeznaczenia (RWSN) Rosji, odpowiadające za strategiczne pociski balistyczne bazowania lądowego, mają w 2014 roku otrzymać nowe systemy zabezpieczenia inżynieryjnego przeznaczone do obsługi mobilnych wyrzutni pocisków z głowicami jądrowymi i zwiększające ich przeżywalność w warunkach bojowych.

  Do 2020 roku RWSN otrzymają dwa typy systemów - pierwszy jest przeznaczony do zdalnego niszczenia amunicji, min i ładunków wybuchowych na drogach przemieszczania się eszelonów bojowych wyrzutni, natomiast drugi - do zabezpieczenia inżynieryjnego wyrzutni i maskowania. Pierwsze zamówienie dotyczy około 20 pojazdów zdalnego rozminowania Listwa oraz dodatkowo ponad 50 pojazdów zabezpieczenia i maskowania.

  System rozminowania odległościowego Listwa przeszedł już próby poligonowe w 2013 roku i ma być oficjalnie przyjęty do uzbrojenia. System działa na zasadzie emisji promieniowania mikrofalowego jednostki zainstalowanej na pojeździe. System jest w stanie wykrywać miny i ładunki wybuchowe w odległości do 100 metrów oraz w sektorze do 30 stopni od osi pojazdu. Według dowództwa RWSN, będzie on używany do osłony przejazdu kolumn mobilnych systemów rakietowych RS-24 Jars.

Pierwszy pojazd Listwa ma jeszcze w tym roku otrzymać 54. Tejkowska Gwardyjska Dywizja Rakietowa. fot. kadr z filmu TV RIA Novosti.

  Ponadto do roku 2020 w Strategiczne Wojska Rakietowe mają otrzymać ponad 300 sztuk zmechanizowanego sprzętu inżynieryjnego: pojazdy inżynieryjne, ciężkie mosty, koparki, żurawie, itp. Większość z nich to pojazdy kołowe, których zadaniem będzie współpraca z kołowymi systemami rakietowymi Jars i RT-2PM2 Topol-M. Kilka dni temu poinformowano także, że zakupionych ma być około 2200 kompletów maskujących typu letniego MKT-4L i zimowego MKT-2C dla systemów rakietowych Topol-M.

 (RC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Morska tarcza może obronić się sama?

Morska tarcza może obronić się sama?

Artykuł stanowi głos polemiczny w odniesieniu do raportu „Tarcza broni tarczy – zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa wynikające z koncepcji fregat...

więcej polecanych artykułów