Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-04-09 19:08:50

Francuski AWACS krąży nad Polską

     Od 1 kwietnia w operację zabezpieczenia przestrzeni powietrznej Polski oraz Rumunii zaangażowany jest francuski samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia (ang. AWACS) Boeing E-3F z bazy w Avord (BA 702). Samolot zadania wykonuje z macierzystego lotniska we Francji.

Samoloty wczesnego ostrzegania są postrzegane jako element militarnej autonomii strategicznej państwa. Francja używa dwóch amerykańskich typów: E-3F oraz E-2C Hawkeye. Utrzymywanie maszyn wymaga ciągłych inwestycji, w lutym 2014 zakończono modernizację pierwszego E-3F. fot. MO Francji

   Jest to element realizacji francuskiej deklaracji jaka padła 21 marca w Warszawie podczas wizyty szefa francuskiego resortu obrony Jean-Yves Le Drian. AWACS, który uzupełnia flotę samolotów tego samego typu ze skrzydła NATO z niemieckiego Geilenkirchen oraz brytyjskiego Waddington jest jednym z elementów zapowiedzianego wsparcia militarnego.

   Tym drugim jest obecność 4 samolotów bojowych francuskich sił powietrznych. Dziś już wiemy, że mają operować z Polski, prawdopodobnie na podobnej zasadzie jak 12 amerykańskich F-16CJ z 555. Dywizjonu Myśliwskiego USAF. Nie podano jeszcze publicznie informacji, czy zgrupowanie będzie wyposażone w samoloty Rafale czy może Mirage 2000-5F. W tym drugim przypadku, francuskie media wskazują na dywizjon EC-1/2 „Cigognes” z bazy w Luxeuil (BA 116) – jednostki wyspecjalizowanej w obronie powietrznej. Ma to być tańszy wariant w stosunku do skierowania do Polski najnowszych Rafale. Z drugiej strony przy takiej decyzji, strona francuska na własne życzenie zrezygnuje z promocji Rafale dla polskiego lotnictwa wojskowego, mającego przecież plany zakupu kolejnych samolotów załogowych.

   Samoloty E-3 NATO (i brytyjskie podporządkowane operacyjnie) wykonują misje nad Polską (co drugi dzień) oraz Rumunią (codziennie) od blisko miesiąca. Charakterystykę samolotu E-3 AWACS przybliżamy w naszym artykule. Francja dysponuje czterema samolotami Boeing E-3F.

(MC)

 
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

Amerykańskie pociski manewrujące - AGM-158A JASSM, AGM-158B JASSM-ER, LRASM

W 1986 roku w USA zainicjowano program Tri-Service Standoff Attack Missile (TSSAM), który miał doprowadzić do opracowania rodziny modułowych pocisk...

więcej polecanych artykułów