Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2014-07-29 10:50:09

Kosztowne Abramsy dla Greków

     Amerykanie odpowiedzieli na greckie, zmodyfikowane zapytanie dotyczące pozyskania 90 czołgów M1A1 Abrams pochodzących z zasobów armii amerykańskiej. Czołgów mniej to i wartość niższa, ale aktualne pozostają pytania o sens takiego rozwiązania.

400 czy 90 Abramsów, co będzie właściwszym rozwiązaniem dla Greków, podejść do modernizacji floty pancernej kompleksowo czy fragmentarycznie?

   90 wozów M1A1 Abrams kosztować ma 560 mln USD (417 mln euro) co w cenie jednostkowej przekłada się na 6,22 mln USD (4,63 mln euro) za jeden wóz. W odpowiedzi Amerykanie poinformowami również, że połowa pojazdów posiadać będzie zmodyfikowane według programu TIGER (Total InteGrated Engine Revitalization) jednostki napędowe. Ta partia czołgów mogłaby szybko wejść do służby operacyjnej w greckiej armii.

  Greckie zapytanie zostało zmodyfikowane, bowiem pierwotnie dotyczyło 400 czołgów M1A1 Abrams. Wówczas pakiet, w ramach którego oprócz czołgów wchodziło wsparcie logistyczne (koszt części zamiennych po stronie Grecji), pakiet amunicji, symulatory, dokumentacja techniczna oraz szkolenie wyceniany był na blisko 2 miliardy USD (1,47 mld euro). Pośród 400 wozów również 45 miało znajdować się po pracach w ramach programu TIGER. Przy poprzednim zapytaniu pojedynczy czołg wyceniany był na około 5 mln USD (3,7 mln euro).

  Wyższy koszt wynika prawdopodobnie z potrzeby budowy określonej bazy logistycznej i szkoleniowej w Grecji pod całkowicie nowy wóz pancerny. Przy 400 pojazdach planowano wycofać w stosunku 1:1 podobną liczbę czołgów M48A5. Przy 90 Abramsach uda się przezbroić tylko jedną brygadę czołgów posiadającą w swoim składzie dwa bataliony po 41 Abramsów.

  Grecja pomimo drastycznych cięć w dalszym ciągu na obroność przeznacza 2,3% PKB (dane za 2013 rok) i ma ciągle środki aby w armię inwestować. Do rozstrzygnięcia dla Greków pozostaje pytanie, czy nabywać 90 sztuk całkowicie nowej dla wojskowych konstrukcji czy podejść do modernizacji wojsk pancernych kompleksowo i zakupić jednak dużo większą partię pojazdów.

(MC)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Jak-23 - służba w lotnictwie polskim

Wkrótce po dostarczeniu 3 Jaków-17 i pierwszych Jaków-17W do Polski, rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia do służby kolejnych myśliwców Jak...

więcej polecanych artykułów