Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2012-01-13 17:37:31

Ruszyły próby morskie Lynx Wildcat

     12 stycznia br. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o rozpoczęciu prób morskich wielozadaniowego śmigłowca pokładowego AgustaWestland AW159 Lynx Wildcat. W trakcie zimy, prototypowa maszyna będzie przez miesiąc operować z pokładów okrętów wojennych Royal Navy na wodach Kanału La Manche oraz otwartego oceanu.

Lynx Wildcat tuż nad pokładem fregaty HMS Iron Duke - fot. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii

          Pierwszym okrętem, który jest wykorzystywany do tegorocznych prób, jest fregata rakietowa HMS Iron Duke. Dotychczas AW159 gościł dwukrotnie na pokładach okrętów - w ubiegłym roku był to szkolny okręt lotniczy HMS Argus oraz fregata HMS Iron Duke. W tym drugim przypadku chodziło o rozpoznanie oraz przygotowanie się do tegorocznych założeń badawczych. Obecny cykl prób ma dać odpowiedź na temat możliwości operacyjnych Lynxa nowej generacji - początkowo mają one być prowadzone na spokojnych wodach w rejonie Portsmouth, a później na Oceanie Atlantyckim. Po ich zakończeniu, przez kolejnych dziewięć miesięcy, mają prowadzone być prace analityczne nad uzyskanym materiałem badawczym - ich wynik da odpowiedź czy AW159 nadaje się dla floty.

        Brytyjskie lotnictwo morskie oczekuje na dostawę 28 egzemplarzy AW159 Lynx Wildcat, które zastąpią Lynxy wcześniejszego pokolenia. Ich podstawowym zadaniem będą różnorakie operacje lotnicze z pokładów okrętów eskortowych Royal Navy (fregat oraz niszczycieli). Poza Brytyjczykami, AW159 jest oferowany obecnie Danii w przetargu na 12 wielozadaniowych śmigłowców pokładowych.

(ŁP)
powered by Disqus

Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Pociski przeciwokrętowe Sea Killer i Marte

Historia rakiety przeciwokrętowej Sea Killer rozpoczęła się w 1963 roku, kiedy Contraves Italiana SpA, bazując na doświadczeniach wyniesionych z pr...

więcej polecanych artykułów